Przestawienie trójmianowe

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Perelman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 11 lis 2012, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krw
Podziękował: 6 razy

Przestawienie trójmianowe

Post autor: Perelman »

Witam, udowodniłem już odpowiednio rozszerzając licznik i mianownik przez \(\displaystyle{ (n-j)!}\), ze równość: \(\displaystyle{ {n \choose k} {k \choose j} = {n \choose j} {n - j \choose k - j}}\) jest prawdziwa. Chcę teraz dowieść to drugim sposobem, ale nie bardzo wiem z czego skorzystać. Podpowiedzi typu: "skorzystaj z trojkata pascala" nic mi nie dadzą. Poradzilibyście coś?
Everard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 11 lip 2007, o 22:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Pomógł: 49 razy

Przestawienie trójmianowe

Post autor: Everard »

Jakim "drugim sposobem"? Masz na myśli przez uzasadnienie kombinatoryczne? Wielkość po obydwu stronach równania to "Na ile sposobów możemy wybrać ze zbioru \(\displaystyle{ n}\)elementowego \(\displaystyle{ k}\) elementów, spośród których wyróżniamy \(\displaystyle{ j}\)".

W lewej stronie równania najpierw wybierasz \(\displaystyle{ k}\) elementów spośród \(\displaystyle{ n}\) a potem wyróżniasz \(\displaystyle{ j}\). W prawej stronie równania wybierasz te wyróżnione \(\displaystyle{ j}\), a potem pozostałe \(\displaystyle{ k-j}\). Widzisz, dlaczego musi zachodzić równość?
ODPOWIEDZ