Ile jest liczb pomiędzy 1, a 800 niepodzielnych przez...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Octothorp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 sie 2014, o 13:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Ile jest liczb pomiędzy 1, a 800 niepodzielnych przez...

Post autor: Octothorp »

Wśród liczb naturalnych \(\displaystyle{ 1, 2, \cdots, 800}\), ile jest takich, które nie są podzielne przez \(\displaystyle{ 7}\), ale są podzielne przez \(\displaystyle{ 6}\) lub przez \(\displaystyle{ 8}\)?
Chciałbym się dowiedzieć, czy moje rozwiązanie jest prawidłowe, a jeśli nie to proszę o poprawienie.
Liczę to tak:
\(\displaystyle{ \left\lfloor \frac{800}{8} \right\rfloor + \left\lfloor \frac{800}{6} \right\rfloor - \left\lfloor \frac{800}{6 \cdot 8} \right\rfloor - \left\lfloor \frac{800}{7} \right\rfloor + \left\lfloor \frac{800}{6 \cdot 7 \cdot 8} \right\rfloor}\)
Wydaje mi się, że \(\displaystyle{ - \left\lfloor \frac{800}{7} \right\rfloor}\) powinienem zapisać raczej jako \(\displaystyle{ -\left\lfloor \frac{800}{6 \cdot 7}\right \rfloor - \left\lfloor \frac{800}{7 \cdot 8} \right\rfloor}\), ale nie jestem pewien, więc proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 26 paź 2014, o 19:33 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Ile jest liczb pomiędzy 1, a 800 niepodzielnych przez...

Post autor: Premislav »

Wydaje mi się, że \(\displaystyle{ - \left\lfloor \frac{800}{7} \right\rfloor}\) powinienem zapisać raczej jako \(\displaystyle{ -\left\lfloor \frac{800}{6 \cdot 7}\right \rfloor - \left\lfloor \frac{800}{7 \cdot 8} \right\rfloor}\),
No i słusznie. Bo to, co zrobiłeś, to odjęcie wszystkich liczb podzielnych przez \(\displaystyle{ 7}\) z tego zakresu, a więc np. \(\displaystyle{ 14}\) też w tym odejmowaniu liczysz, chociaż ona się nie dzieli ani przez \(\displaystyle{ 6}\), ani przez \(\displaystyle{ 8}\).
Octothorp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 sie 2014, o 13:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Ile jest liczb pomiędzy 1, a 800 niepodzielnych przez...

Post autor: Octothorp »

Dzięki wielkie
ODPOWIEDZ