dowód indukcyjny

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

dowód indukcyjny

Post autor: tukanik »

Udowodnij, że:
\(\displaystyle{ {n +k -1 \choose k - 1 } = { k \choose 0 } { n - 1 \choose k - 1} +{ k \choose 1 } { n - 1 \choose k - 2} + { k \choose 2 } { n - 1 \choose k - 3} + ....+ { k \choose k-1 } { n - 1 \choose 0}}\)
Chciałbym, abyście mi pomogli przeprowadzić dowód indukcyjny tego czegoś. Nie chcę, żebyście robili to za mnie, a pchnęli mnie- jest to pierwsza indukcja przy dwóch zmiennych.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

dowód indukcyjny

Post autor: »

To szczególny przypadek tożsamości Cauchy'ego-Vandermonde'a i dużo prostszy od indukcji jest dowód kombinatoryczny.

Q.
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

dowód indukcyjny

Post autor: tukanik »

to może na przykładzie tego:
\(\displaystyle{ { n \choose 0 }{ n \choose k } + { n \choose 1 } { n-1 \choose k-1 } + {n \choose 2 } {n -2 \choose k -2 } + ...+ { n \choose k }{ n-k \choose 0 )} = 2^k { n \choose k }}\)
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

dowód indukcyjny

Post autor: »

Tu również najprostszy jest dowód kombinatoryczny.

Mamy \(\displaystyle{ n}\) nosorożców i \(\displaystyle{ k}\) z nich zapisujemy do szkoły baletowej, a spośród zapisanych niektórym chcemy przyznać stypendium ministra kultury (być może wszystkim, być może żadnemu). Po obu stronach równości mamy na różne sposoby policzoną liczbę możliwości zrobienia tego.

Q.
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

dowód indukcyjny

Post autor: tukanik »

dobrze, to podaj mi proszę przykład, w którym będę mógł posłużyć się indukcją .
ODPOWIEDZ