Ilość krawędzi / grafów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
mystic1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2014, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Ilość krawędzi / grafów

Post autor: mystic1 »

Witajcie! Mam tutaj parę zadań i niespecjalnie wiem jak sobie z nimi poradzić.

zadanie 1.
Ile krawędzi ma graf:
a) \(\displaystyle{ P_{n}\left[C_{n}\right]}\)
b) \(\displaystyle{ C_{n}\left[P_{n}\right]}\)
c) \(\displaystyle{ K_{m,n}}\)
d) \(\displaystyle{ C_{n} \times C_{m}}\)

zadanie 2.
Ile jest grafów n-wierzchołkowych takich, że wierzchołki 1,2,3 są trzeciego stopnia i
a) nie mogą być sąsiednie
b) mogą być sąsiednie

Czy ktokolwiek może mnie nakierować jak się w ogóle za tego typu zadania zabierać? Profesor twierdził, że są to zadania na 30 sekund.
Awatar użytkownika
sebnorth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puck i Trójmiasto
Pomógł: 201 razy

Ilość krawędzi / grafów

Post autor: sebnorth »

c) to chyba pełny graf dwudzielny zatem ma \(\displaystyle{ m \cdot n}\) krawędzi

d) to zależy co rozumiemy przez krzyżyk, jeśli rozumiemy graf którego zbiór wierzchołków \(\displaystyle{ V = V_{C_n} \times V_{C_{m}}}\) (kartezjańsko) a zbiór krawędzi \(\displaystyle{ E = \{((a,b),(c,d)) : a,c \in V_{C_n}, b,d \in V_{C_m}, (a,c) \in E_{C_n}, (b,d) \in E_{C_m} \}}\) to \(\displaystyle{ |E| = |E_{C_n}| \cdot |E_{C_m}| = n \cdot m}\).

a), b) nie pamiętam tych oznaczeń

2a)

wszystkich krawędzi jest \(\displaystyle{ {n \choose 2}}\), zostało użytych 9 z nich, mamy więc do zagospodarowania \(\displaystyle{ {n \choose 2} - 9}\) krawędzi. Wyborów zbioru krawędzi jest tyle ile jest podzbiorów zbioru \(\displaystyle{ {n \choose 2} - 9}\) elementowego, czyli \(\displaystyle{ 2^{{n \choose 2} - 9}}\).
ODPOWIEDZ