Wieże na szachownicy

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
elbargetni
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 189
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 11:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Wieże na szachownicy

Post autor: elbargetni »

Na ile sposobów można na szachownicy ustawić 8 wież tak, aby żadne dwie się nie biły.

Wiem, że to zadanie było już na forum nie raz, ale zastanawia mnie czy wzięto wszystkie opcje pod uwagę, otóż jak większość podaje, naszych opcji jest \(\displaystyle{ 8!}\), ale powinniśmy doliczyć jeszcze opcje, gdy wszystkie wieże są w jednym wierszu/kolumnie, czyli 16 opcji. Do tego jeszcze gdy 4 wieże są w rogach, to biorąc pod uwagę szachownicę obciętą przez dwa górne i dolne wiersze i kolumny, to mamy szachownicę 6 na 6 i wewnątrz niej musimy umieścić 4 nie bijące się wieże, a jest tych możliwości \(\displaystyle{ {6\choose 4} \cdot 4!}\) czyli po zsumowaniu według mnie wynik to:
\(\displaystyle{ 8! + 16 + {6\choose 4} \cdot 4!}\)
Czy gdzieś jest błąd w rozumowaniu?
Awatar użytkownika
kristoffwp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 28 gru 2009, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 88 razy

Wieże na szachownicy

Post autor: kristoffwp »

W szachy zakładam, że umiesz grać. Jeżeli postawisz w jednym wierszu co najmniej dwie wieże, to się jakieś dwie biją.-- 26 cze 2014, o 21:11 --Jeżeli cztery są w rogach, to mamy już cztery bicia, a ma nie być żadnego bicia.
ODPOWIEDZ