Przestawianie cyfr

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
weronica007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 14 cze 2014, o 21:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy

Przestawianie cyfr

Post autor: weronica007 »

Dana jest liczba 324 867 015. Ile liczb niepodzielnych przez 5 można utworzyć przestawiając cyfry w podanej liczbie?
Wiem, że na ostatnim miejscu nie może się znaleźć 5 i 0, i że cyfry nie mogą się powtarzać. Ale jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Przestawianie cyfr

Post autor: musialmi »

Ja bym na ostatnim miejscu postawił jedną z 7 cyfr, na pierwszym jedną z 7 (bo nie można zera), a pozostałe przepermutował.
_radek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 23 gru 2008, o 16:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Janów Lubelski
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 6 razy

Przestawianie cyfr

Post autor: _radek »

masz 8 miejsc, 5tce musisz wybrać jakieś inne niż ostatnie, 0 musisz wsadzić gdzieś indziej jak na ostatnim i na pierwszym miejscu czyli dla jak 5 ustawimy na pierwszym miejscu to miejsce dla 0 możemy wybrać na 6ść sposobów (8 miejsc, pierwsze i ostatnie odpada) pozostałe 6 cyfr jakkolwiek więc na \(\displaystyle{ 6!}\) sposobów, jak 5 nie jest pierwsza, to może być na jednym z 6ciu miejsc, wtedy dla 0 zostaje tylko 5 możliwości a reszta znowu jakkolwiek, to są sytuacje wykluczające się, więc łącznie na \(\displaystyle{ 6*6!+6*5*6!}\)
mam nadzieję że dobrze, ale zbyt pewnie w kombinatoryce się nie czuję


PS, nie wiem jak to się stało że nie ogarnąłem że już ktoś napisał
ODPOWIEDZ