ściana grafu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
dela
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 15 cze 2011, o 13:58
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

ściana grafu

Post autor: dela »

Witam, mam pytanie odnośnie stopnia ściany grafu. Potrzebuje formalna definicję stopnie ściany grafu i niestety nigdzie nie udało się mi jej znaleźć? Mogę prosić o pomoc?
lemoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 24 maja 2012, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 30 razy

ściana grafu

Post autor: lemoid »


Ściana w grafie płaskim \(\displaystyle{ \mathbf{G}}\) to spójny obszar płaszczyzny po usunięciu linii reprezentujących krawędzie, tzn. \(\displaystyle{ R^2-\bigcup{\sf E}\!\left(\mathbf{G}\right)}\). Innym słowy ściana to zbiór punktów płaszczyzny, które da się połączyć krzywą nieprzecinającą żadnej krawędzi.

Domyślam się, że szukając informacji na ten temat natknęłaś się na tą definicję. Wydaje mi się dostateczna jeżeli chodzi o kryterium 'ścisłości', ale to moja ocena.
dela
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 15 cze 2011, o 13:58
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

ściana grafu

Post autor: dela »

tak tą definicję znam, ale promotor poprosił o dopisanie jeszcze stopnia ściany... Nieformalnie mówiąc stopień ściany to liczba krawędzi ja otaczających (dobrze myślę?)
lemoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 24 maja 2012, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 30 razy

ściana grafu

Post autor: lemoid »

Tak. Jest trochę twierdzeń z tym powiązanych. Szukając w języku angielskim ( face ) można znaleźć o wiele więcej źródeł.
ODPOWIEDZ