suma k liczb ze zbioru n-elementowego

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Andreas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 1 lis 2008, o 22:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 156 razy

suma k liczb ze zbioru n-elementowego

Post autor: Andreas »

Mam zbiór \(\displaystyle{ 19}\)-elementowy. Wiem że \(\displaystyle{ 4}\) spośród tych liczb dają sumę \(\displaystyle{ S}\). Liczby te mogą się powtarzać, tj mogą to być liczby \(\displaystyle{ a+a+b+b}\) albo \(\displaystyle{ a+b+c+d}\), albo \(\displaystyle{ a+b+c+c}\) itd. To daje \(\displaystyle{ 130321}\) kombinacji do sprawdzenia...
Jak znaleźć te liczby? Czy da się coś takiego obliczyć w WolframAlpha?
Mogę oczywiście spróbować napisać program, który policzy wszystkie możliwe kombinacje, ale może jest jakiś łatwiejszy i szybszy sposób?
Ostatnio zmieniony 24 gru 2013, o 19:43 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Stosuj LaTeX do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Awatar użytkownika
juzef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 890
Rejestracja: 29 cze 2005, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 66 razy

suma k liczb ze zbioru n-elementowego

Post autor: juzef »

A warto szukać czegoś lepszego? Sprawdzenie \(\displaystyle{ 19^{4}}\) możliwości na wspólczesnym komputerze potrwa parę milisekund,
Awatar użytkownika
vpprof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 64 razy

suma k liczb ze zbioru n-elementowego

Post autor: vpprof »

Ewentualnie można wypisać wszystkie podziały \(\displaystyle{ S}\) na \(\displaystyle{ 4}\) składniki i dla każdego z nich sprawdzić czy takie liczby istnieją w twoim zbiorze — czyli od razu przy generowaniu podziału sprawdzać czy wartość, którą ma przyjąć dany składnik istnieje w zbiorze; jak nie to wziąć następną wartość.
ODPOWIEDZ