Funkcja tworząca

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Hubkor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 28 sie 2012, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 2 razy

Funkcja tworząca

Post autor: Hubkor »

Witam, zacząłem uczyć się z książki "Wykłady z kombinatoryki" i mam problem z funkcjami tworzącymi.
Dwa zadania.
Uzasadnić że w każdym mieście liczącym co najmniej 2,5 miliona mieszkańców znajdziemy co najmniej pięć osób o tej samej liczbie włosów na głowie, jeżeli przyjmiemy, że rośnie ich na ludzkiej głowie co najwyżej 600 000.
Drugie:
Grupa czterdziestu jeden studentów zaliczyła sesję egzaminacyjną składjącą się z trzech egzaminów. Uzasadnić że co najmniej pięciu studentów zaliczyło sesję z jednakowymi ocenami (skala ocen: ndst, dst, db, bdb).
Jak oba zadania zrobić za pomocą funkcji tworzących?
Różne myśli mi przychodzą do głowy, ale za dużo w tym wszystkim nie pewności i chaosu.
I mam prośbę aby na początek pokazać jak się robi jedno z tych zadań, na drugie może sam już wpadnę .
Z góry dzięki.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Funkcja tworząca

Post autor: »

Te zadania nie mają związku z funkcjami tworzącymi, tylko z Zasadą Szufladkową Dirichleta.

Q.
Hubkor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 28 sie 2012, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 2 razy

Funkcja tworząca

Post autor: Hubkor »

Może można zrobić to więcej niż jedną metodą? Lecę rozdziałami po podręczniku, i te są z pierwszego. Nie było w nim mowy o tej zasadzie (były tylko metody równania rekurencyjnego i funkcji tworzącej), za to logiczne się wydaje aby ostatnie 4 zadania z tego rozdziału były poświęcone funkcjom tworzącym, no i to właśnie dwa z nich.
huteusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 5 lis 2010, o 16:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków Śródmieście
Podziękował: 8 razy

Funkcja tworząca

Post autor: huteusz »

Nie wydaje mi się, aby funkcje tworzące mialy zastosowanie tutaj.
To są najbardziej podstawowe zadania z Dirichleta.
ODPOWIEDZ