Anihilatory - przykłady

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
ptj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 3 lis 2013, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Anihilatory - przykłady

Post autor: ptj »

Witam mam takie 2 zadanka (a właściwie po 1 przykładzie z zadań) Chciałbym prosić o rozwiązanie ich - na tej podstawie będę wiedział jak rozwiązać kolejne przykłady lub ewentualnie proszę o linki gdzie można znaleźć kilka przykładowych, podobnych zadań. (Znam teorie dotyczącą anihilatorów ale mam problem z zastosowaniem).

1.Znajdz zwarta postac ciagu \(\displaystyle{ a_{n}}\) okreslonego wzorem:
\(\displaystyle{ a_{0}=1; a_{1}=0; a_{n}= \frac{a_{n-1}+a_{n-2}}{2} ;}\)

2.Znajdz ogólna postac rozwiazan nastepujacych równan rekurencyjnych za pomoca metody anihilatorów:
a) \(\displaystyle{ a_{n+2}=2a_{n+1} - a_{n}+3^{n} -1}\), gdy \(\displaystyle{ a_{0}=a_{1}=0}\)
lemoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 24 maja 2012, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 30 razy

Anihilatory - przykłady

Post autor: lemoid »

Czyżby MD(M) u GST?

\(\displaystyle{ 2a_{n}= a_{n-1}+a_{n-2}}\)
\(\displaystyle{ 2a_{n} - a_{n-1} - a_{n-2} = 0}\)
\(\displaystyle{ 2a_{n+2} - a_{n+1} - a_{n} = 0}\)
\(\displaystyle{ (2E^{2} - E - 1)<a_{n}> = (2E^{2}<a_{n}>) - E<a_{n}> - <a_{n}> = 2<a_{n+2}> -<a_{n+1}> - <a_{n}> = 2a_{n+2} - a_{n+1} - a_{n}}\)
Także \(\displaystyle{ 2E^{2} - E - 1 = (E-1)(E+ \frac{1}{2})}\) anihiluje. W takim razie:
\(\displaystyle{ \alpha \cdot (1)^{n} + \beta \cdot (- \frac{1}{2})^{n} = a_{n}}\)
masz podane rozwiązania dla \(\displaystyle{ n = 0}\) i \(\displaystyle{ n = 1}\), więc to już zwykły układ równań.

... rences.pdf tutaj dobrze wytłumaczone.
Ostatnio zmieniony 1 gru 2013, o 15:58 przez lemoid, łącznie zmieniany 1 raz.
ptj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 3 lis 2013, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Anihilatory - przykłady

Post autor: ptj »

Niestety tak.

Ten przykład już potrafie zrobić (chyba masz nawet błąd bo \(\displaystyle{ E+\frac{1}{2}}\) stąd dalej bierzesz wartość z minusem

Patrząc na kolejny przykład nie wiem jak traktować te wyrazy wolne \(\displaystyle{ 3^{n} +1}\) Jest na to wzór który nie do końca rozumie.
ODPOWIEDZ