Kombinatoryka - owoce

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Krex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2013, o 11:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy

Kombinatoryka - owoce

Post autor: Krex »

Witam,

Mam problem z pewnym zadaniem. Część mam rozwiązane, część nie, ale ogóle już się tak zakręciłem, że chciałbym, aby ktoś mi to jasno wytłumaczył. Treść zadania jest taka:
Przygotowano paczki z czterech rodzajów owoców: jabłek, gruszek, moreli i pomarańczy po pięć owoców w każdej. Okazało się, że paczki są różne.
a) Ile było wszystkich paczek?
Tutaj mam rozwiązanie, że to będzie 4*4*4*4*4 = 1024. Ale tak pomyślałem - dlaczego ma tak być? Przecież tutaj kolejność chyba nie ma znaczenia i czy mamy paczkę (gruszka, gruszka, gruszka, jabłko, jabłko) czy (jabłko, jabłko, gruszka, gruszka, gruszka) to jest jedno i to samo. Proszę o wytłumaczenie tego problemu.
b) Obliczyć prawdopodobieństwo wylosowania paczki z co najmniej 1 jabłkiem.
Mam obliczone, że to jest 3*3*3*3*3 = 243, czyli paczki, w których nie ma jabłek. Dalej wiadomo jak postępować, ale znowu mam to samo pytanie co wyżej - czy aby w tym sposobie nie liczę podwójnie zdarzeń i jeśli nie to dlaczego?
c) Ile jest paczek z dokładnie trzema jabłkami?
d) Ile jest paczek z dokładnie jednym jabłkiem i jedną gruszką?

Tych dwóch ostatnich podpunktów nie wiem, bo tak jak pisałem - jestem już skołowany czy w tym zadaniu kolejność ma znaczenie, czy też nie. Będę wdzięczny za wyjaśnienie problemu. Nawet nie chodzi mi o obliczenia, a po prostu wytłumaczenie jak to zadanie należy rozumieć.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Kombinatoryka - owoce

Post autor: mat_61 »

Twoje wątpliwości są słuszne. Liczy się zawartość paczki a nie kolejność w jakiej np. wkładamy do niej poszczególne owoce.Są to więc dla wszystkich przykładów klasyczne kombinacje z powtórzeniami, np. dla a) tworzymy pięcioelementowe multizbiory ze zbioru czteroelementowego.

Wiesz jak będzie dla pozostałych punktów?
Krex pisze:Tutaj mam rozwiązanie, że to będzie ...
Skąd jest to rozwiązanie? Łatwo sprawdzić, że jest to rozwiązanie niepoprawne wypisując np. możliwe zawartości paczek z trzema owocami utworzonymi z dwóch rodzajów owoców - jabłek i gruszek. Dla takiej paczki są tylko cztery możliwości: \(\displaystyle{ \left\{ J;J;J\right\} \ \ \left\{ J;J;G\right\} \ \ \left\{ J;G;G\right\} \ \ \left\{ G;G;G\right\}}\) a gdyby obliczyć tak jak napisałeś to takich możliwości byłoby \(\displaystyle{ 2 \cdot 2 \cdot 2=8}\)
Krex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2013, o 11:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy

Kombinatoryka - owoce

Post autor: Krex »

Rozwiązania, które podałem są z ćwiczeń ze statystyki i rachunku prawdopodobieństwa, dlatego trudno było mi się przekonać do moich wątpliwości.
Jeśli chodzi o policzenie tego to uzyskałem takie wyniki:
a) 56
b) 0,625
c) 6
d) 4

Jeśli masz chwilę czasu to prosiłbym o sprawdzenie tych rezultatów. I jeżeli są dobrze to jeszcze ciekawi mnie czy w podpunkcie c oraz d da się to policzyć jakimś wzorem? Bo ja po prostu wypisałem możliwe zdarzenia, a wiadomo, że nie zawsze się w ten sposób da to zrobić.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Kombinatoryka - owoce

Post autor: mat_61 »

Wszystko jest OK.
Oczywiście punkty c) i d) także liczymy jako kombinacje z powtórzeniami.
Np. dla c) mamy już w paczce 3 jabłka i dodatkowo dokładamy/wybieramy 2 owoce spośród trzech rodzajów owoców (czyli tworzymy dwuelementowy multizbiór ze zbioru trzyelementowego).
ODPOWIEDZ