n różnych kulek i k pudełek

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
ptj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 3 lis 2013, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

n różnych kulek i k pudełek

Post autor: ptj »

Mam problem z takim zadaniem:
Masz n różnokorowych kulek. Wkładasz je do k różnych pudełek ( można rozróżnić kolejnosc wkładania!).
Na ile sposobów mogą zostać wypełnione pudełka? Ile jest sposobów, w których żadne pudełko nie jest puste?

Potrafie zrobić dla poszczególnych przypadków: np. 5 kulek, 3 pudełka lub 4 kulki i 2 pudełka. Ale nie potrafie uogólnić tego "wzoru".
Snayk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 422
Rejestracja: 13 cze 2012, o 21:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroc
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 64 razy

n różnych kulek i k pudełek

Post autor: Snayk »

Przedstawię swoją propozycję, która nie wiem czy jest poprawna:
zakładam, że \(\displaystyle{ n \ge k}\)
po jednej kulce wkładam do każdego pojemnika na \(\displaystyle{ n(n-1)(n-2)...(n-k+1)= \frac{n!}{(n-k)!}}\) sposobów.
Każdą z pozostałych \(\displaystyle{ n-k}\) kulek mogę włożyć do któregokolwiek pojemnika, czyli mogę zrobić to na \(\displaystyle{ k \cdot k \cdot k..=k^{n-k}}\) sposobów.
Po wymnożeniu mamy \(\displaystyle{ \frac{n!}{(n-k)!} \cdot k^{n-k}}\) możliwości z rozróżnieniem kolejności wkładania. Bez rozróżnienia wynik dzielę przez \(\displaystyle{ n!}\).
Tym sposobem wszystkie pudełka są użyte.

Jeśli nie wszystkie pudełka muszą zostać użyte, to mamy poprostu \(\displaystyle{ k^{n}}\) możliwości.

W razie czego proszę o krytykę.
Awatar użytkownika
vpprof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 64 razy

n różnych kulek i k pudełek

Post autor: vpprof »

Ile maksymalnie kul może być w pudełku? Co to znaczy „można rozróżnić kolejność wkładania”?
Snayk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 422
Rejestracja: 13 cze 2012, o 21:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroc
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 64 razy

n różnych kulek i k pudełek

Post autor: Snayk »

To znaczy, że pudełka są rozróżnialne
ODPOWIEDZ