Podział książek

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
kalafior7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Podział książek

Post autor: kalafior7 »

Ile jest sposobów takiego podziału 27 książek między osoby A, B i C, aby A i B otrzymały razem więcej książek niż C?
Awatar użytkownika
vpprof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 64 razy

Podział książek

Post autor: vpprof »

Zakładam, że każda z osób musi otrzymać przynajmniej jedną książkę — nie napisałaś ile minimum każda musi otrzymać.

Proponuję zliczyć podziały \(\displaystyle{ 27}\) na \(\displaystyle{ 2}\) składniki \(\displaystyle{ z_{AB},\ z_C,\ z_{AB}>z_C}\), z których pierwszy reprezentuje to, co dostaną łącznie \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\), drugi to, co \(\displaystyle{ C}\). Liczba podziałów \(\displaystyle{ n}\) na \(\displaystyle{ 2}\) składniki wynosi \(\displaystyle{ P(n,2)=\left\lfloor \frac{n}{2} \right\rfloor}\), czyli w naszym przypadku \(\displaystyle{ 13}\). Większy składnik będzie przypisany \(\displaystyle{ z_{AB}}\), mniejszy \(\displaystyle{ z_C}\).

Następnie dla każdego takiego podziału pozostaje kwestia ustalenia, ile dostanie \(\displaystyle{ A}\) a ile \(\displaystyle{ B}\), czyli obliczenie wszystkich rozwiązań równania diofantycznego \(\displaystyle{ z_{AB}=z_A+z_B}\). Ponieważ wartość jednej zmiennej jednoznacznie determinuje wartość drugiej zmiennej, a najmniejszą wartością jest \(\displaystyle{ 1}\), tych rozwiązań będzie \(\displaystyle{ z_{AB}-1}\).

Ostatecznie mamy: \(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{13} 27-i-1 = 13 \cdot 26 - \frac{13^2+13}{2} = 247}\)
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Podział książek

Post autor: »

vpprof pisze:Zakładam, że każda z osób musi otrzymać przynajmniej jedną książkę
Moim zdaniem to nieuprawnione założenie - skoro nie ma o tym mowy, to nie ma powodu by ktoś nie mógł otrzymać zero książek.

Ale jeszcze bardziej nieuprawnione założenie jest takie, że książki są nierozróżnialne. Rozumiem, że czytelnictwo w narodzie spada i jak ktoś nic nie czyta, to mu wszystko jedno czego nie czyta - ale ja na przykład czytam i naprawdę widzę różnicę między przeczytanymi książkami.

Według mnie to poprawna odpowiedź to:
\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{13}\binom{27}{k} \cdot 2^{27-k}}\)
(najpierw wybieramy \(\displaystyle{ k}\) książek dla \(\displaystyle{ C}\), a następnie w dowolny sposób dajemy pozostałe książki osobom \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\); \(\displaystyle{ k}\) zmienia się od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ 13}\), ponieważ \(\displaystyle{ C}\) może dostać maksymalnie \(\displaystyle{ 13}\) książek)


Q.
ODPOWIEDZ