liczba komisji

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
MikolajB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 5 lis 2012, o 10:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy

liczba komisji

Post autor: MikolajB »

Ile można utworzyć komisji składających się z \(\displaystyle{ a}\) mężczyzn i \(\displaystyle{ b}\) kobiet wybranych z grupy, w której jest \(\displaystyle{ c}\) mężczyzn i \(\displaystyle{ d}\) kobiet, gdzie \(\displaystyle{ a, b, c, d \in N, a \le c}\) i \(\displaystyle{ b \le d}\).

Pierwszą komisję wybieram standardowo na \(\displaystyle{ {c \choose a}{d \choose b}}\) sposobów, ale nie wiem co dalej. No bo w przypadku, kiedy \(\displaystyle{ c}\) jest mniejsze od \(\displaystyle{ 2a}\) (i analogicznie przy \(\displaystyle{ b}\) i \(\displaystyle{ d}\)), możemy wybrać tylko jedną komisję. Ale jeśli np. \(\displaystyle{ c}\) jest większe od \(\displaystyle{ 2a}\) i \(\displaystyle{ d}\) jest większe od \(\displaystyle{ 2b}\) to możemy wybrać drugą komisję na \(\displaystyle{ {(c-a) \choose a}{(d-b) \choose b}}\) sposobów.

No i teraz właśnie potrzebuje pomocy, jak ogarnąć liczbę tych przypadków, liczbę komisji i jak to ogólnie zapisać dla do dowolnych \(\displaystyle{ a, b, c, d}\) spełniających warunki zadania.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

liczba komisji

Post autor: robertm19 »

A tu nie chodzi po prostu o ilość kombinacji a mężczyzn z ogólnej liczby c oraz b kobiet z d?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

liczba komisji

Post autor: Kartezjusz »

Pytanie jest?
Ile komisji, czy na ile sposobów można powołać komisję?
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

liczba komisji

Post autor: robertm19 »

Nie rozumiem tej drugiej części postu.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

liczba komisji

Post autor: Kartezjusz »

Pytanie było: ile komisji można powołać o podanych parametrach? czy było : na ile sposobów można taką komisję powołać. Co miałeś Mikołaj na myśli.
MikolajB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 5 lis 2012, o 10:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy

liczba komisji

Post autor: MikolajB »

pytanie brzmi dokładnie tak: ile można utworzyć komisji składajacych sie z a mezczyzn i b kobiet wybranych z grupy, w której jest c
mezczyzn i d kobiet...

ja to zrozumiałem tak że jeśli np. szukamy komisji które mają 4 mężczyzn i 4 kobiety ze zbioru 12 mężczyzn oraz 16 kobiet, to najpierw mamy \(\displaystyle{ {12 \choose 4}{16 \choose 4}}\) ale do tego możemy jeszcze dobrać \(\displaystyle{ {8 \choose 4}{12 \choose 4}}\) z tych którzy zostali itd.
właśnie nie wiem jak to rozumieć do końca
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

liczba komisji

Post autor: Kartezjusz »

Ja to rozumiem na dwa sposoby, a po twoim poście nawet na trzy. Ja rozumiem to m.in tak, że ile grupek można wybrać. czyli z szesnastoosobowej grupy gdzie mężczyzn jest tyle samo kobiet co mężczyzn możemy wybrać 4 komisje czteroosobowe po dwie osoby każdej płci. Mogę też to rozumieć jako to zadanie co podałeś, ale i w sposób połączony. Skąd masz to zadanie?.
MikolajB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 5 lis 2012, o 10:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy

liczba komisji

Post autor: MikolajB »

taki zestaw z zadań z kombinatoryki, no właśnie ciężko trafić z tą interpretacją.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

liczba komisji

Post autor: Kartezjusz »

A jakie masz następne zadanie. Pomoże to zidentyfikować grupę zadań.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

liczba komisji

Post autor: yorgin »

Dla mnie takie zadanie zawsze znaczyło jednoznacznie, że tworzymy jedną komisję złożoną z \(\displaystyle{ b}\) kobiet i \(\displaystyle{ a}\) mężczyzn. A więc dla mnie poprawne rozwiązanie wywodzi się z idei, którą przedstawił robertm19.
ODPOWIEDZ