Ilość liczb zawierających 3,6,9 - Zasada sita

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
huteusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 5 lis 2010, o 16:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków Śródmieście
Podziękował: 8 razy

Ilość liczb zawierających 3,6,9 - Zasada sita

Post autor: huteusz »

(a) W ilu liczbach naturalnych i mniejszych od 100000 w zapisie dziesiętnym występują równocześnie cyfry 3, 6 i 9?
(b) W ilu liczbach naturalnych i mniejszych od 100000 w zapisie dziesiętnym występuje choć jedna z cyfr 3, 6 i 9?

Ogólnie pomysły miałem różne, jednak problemem jest to, że wszędzie wychodzą mi podwójnie te same możliwości...
Jak użyć tu zasady sita? Jakie zbiory "wytworzyć"? Najbardziej upierdliwe wydaja sie tu części wspólne.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Ilość liczb zawierających 3,6,9 - Zasada sita

Post autor: Kartezjusz »

Użyj zasady włączeń i wyłączeń:
Zdarzenia :
\(\displaystyle{ A_{i};i=1,2,3}\)-występuje cyfra\(\displaystyle{ 3i}\)
a) Występują wszystkie trzy. Musimy rozdzielić liczby na te poszczególnej długości . Trzycyfrowych znajdziesz \(\displaystyle{ 3!}\)
w liczbach większych rozdziel na te, ktore zaczynają się na \(\displaystyle{ 3,6,9}\) i na pozostałe niezerowe cyfry.

Hasło " występują" oznacza, że mogą się one postarzać.
Taka wskazóweczka na początek. Pytaj się na bieżąco:)
huteusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 5 lis 2010, o 16:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków Śródmieście
Podziękował: 8 razy

Ilość liczb zawierających 3,6,9 - Zasada sita

Post autor: huteusz »

Wiem że mogą się powtarzać. Właśnie tu się pojawia problem, żeby nie policzyć dwukrotnie tych samych możliwości...

Myślałem nad tym:
- największa możliwa liczba to 99999
- możemy zaakceptować zera na początku, wtedy mamy np liczbę 03691 = 3691
- wybieramy \(\displaystyle{ {5 \choose 3}}\) - miejsca na liczby 3 6 9, \(\displaystyle{ 3!}\) to ilość ich permutacji
- na pozostałych miejscach dowolne liczby.
Ale wtedy liczy się podwójnie możliwości w których 3 lub 6 lub 9 występuje więcej niż jeden raz.

Nie do końca rozumiem, co ma na celu rozdzielenie tego na liczby 3,4 i 5 cyfrowe. Gdyż to że mam 4-cyfrowe wcale nie ułatwia mi znalezienia tych właśnie liczb.

Podpunkt B zdaje się prostszy.

\(\displaystyle{ #A}\) - wybieramy miejsce na 3 \(\displaystyle{ {5 \choose 1}}\), na pozostałych 4 miejscach dowolne 10 cyfr
\(\displaystyle{ #B}\) - j/w. tylko dla 6
\(\displaystyle{ #C}\)- j/w. tylko dla 9
\(\displaystyle{ #A \cap B}\) - wybieramy dwa miejsca na 3 oraz 6: \(\displaystyle{ {5 \choose 2}}\) - na pozostałych 3 dowolne 10 cyfr
\(\displaystyle{ #A \cap C, #B \cap C, #A \cap B \cap C}\) - analogicznie

A dalej z zasady sita. Ale czy to poprawnie?
ODPOWIEDZ