usadzenie wokół stołu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
glupiablondyna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2012, o 10:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska
Podziękował: 1 raz

usadzenie wokół stołu

Post autor: glupiablondyna »

na ile sposobów można posadzić przy okrągłym stole n kobiet i n mężczyzn tak aby dokładnie dwóch mężczyzn siedziało obok siebie? Kobiety i mężczyźni są rozróżnialni. Miejsca przy stole nie są rozróżnialne. Ważne jest kto siedzi i prawej i po lewej stronie.


pomoże ktoś ?
ucwmiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2 lut 2013, o 20:30
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

usadzenie wokół stołu

Post autor: ucwmiu »

Ja bym zrobił tak(przy założeniu, że przy stole jest dokładnie \(\displaystyle{ 2n}\) miejsc):

Najsampierw primo na początku wybrałbym dwóch facetów, co to mają siedzieć obok siebie, czyli byłaby to kombinacja długości dwa ze zbioru n-facetowego , czyli:

\(\displaystyle{ {n \choose 2}}\).

Teraz tak: zostało mi \(\displaystyle{ n}\) kobitek oraz \(\displaystyle{ n-2}\) facetów.

Teraz wybieram dwie kobitki, na \(\displaystyle{ {n \choose 2}}\) sposobów i uważam, że to jest jedna kobitka. Czyli mam \(\displaystyle{ n-1}\) kobitek i \(\displaystyle{ n-2}\) facetów. Więc mogę zrobić przeplatankę zaczynając od prawej strony dwóch facetów (tych razem): kobitka, facet, kobitka, facet, ... , kobitka. Ponieważ mam jedną kobitkę w przeplatance więcej, niż faceta, to mogę tak zrobić i będzie fair. Czyli innymi słowy permutuję zbiory kobitek, które zostały (\(\displaystyle{ n-1}\)-elementowy) i facetów, którzy zostali (zbiór \(\displaystyle{ n-2}\)-elementowy).

Ostatecznie wynik:

\(\displaystyle{ {n \choose 2} \cdot {n \choose 2} \cdot (n-1)! \cdot (n-2)!}\).

Pozdro
ODPOWIEDZ