Losowanie liczb - kolejność wyniku rosnąca

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
ya23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2013, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: AAA

Losowanie liczb - kolejność wyniku rosnąca

Post autor: ya23 »

Witam, to mój pierwszy post na forum
Za czasów szkoły średniej byłem świetny w kombinatoryce i prawdopodobieństwie. Przyszło mi teraz zrobić zadanie i aż wstyd, nie pamiętam jak się za nie zabrać...

Wylosuj K liczb ze zbioru o N elementach:
1. Na ile sposobów można to zrobić?
Wariancja z powtórzeniami? : \(\displaystyle{ V(N,K) = N^{K}}\)

2. Na ile sposobów można to zrobić bez powtórzeń?
Wariancja bez powtórzeń? : \(\displaystyle{ V(N,K) = \frac{N!}{(N-K)!}}\)

3. Z liczbami rosnącymi?

4. Z liczbami rosnącymi i bez powtórzeń?

Bardziej niż na samym rozwiązaniu zależy mi na sposobie myślenia. Linki do dobrych materiałów z przykładowymi zadaniami oraz rozwiązaniami mile widziane!
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Losowanie liczb - kolejność wyniku rosnąca

Post autor: robertm19 »

1 i 2 to mają być ciągi liczb, czy podzbiór? W pierwszym przypadku tak jak napisałeś wariacja w drugim kombinacje.
A i piszemy "wariacja" , wariancja to coś innego.
W 3 i 4 to korzystamy z kombinacji z powtórzeniami i bez. Każdy podzbiór k liczb można ustawić jednoznacznie w ciąg rosnący. O ile są różne w przypadku powtórzeń to będzie ciąg nie malejący
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1591
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Losowanie liczb - kolejność wyniku rosnąca

Post autor: Gouranga »

Jeśli chodzi o sposób myślenia, to:

1. Jest N dostępnych liczb i K miejsc do zapełnienia, na pierwsze miejsce możemy wstawić jedną z N liczb, na drugie znowu jedną z N bo mogą się powtarzać i tak wychodzi \(\displaystyle{ N^K}\)

2. j/w ale na drugie miejsce możemy wstawić jedną z N-1 liczb, na trzecie jedną z N-2 itd. co daje nam \(\displaystyle{ \frac{N!}{(N-K)!}}\) ale istotne jest, czy kolejność ustawienia tych K liczb ma znaczenie, jeśli nie, to całość trzeba podzielić przez \(\displaystyle{ K!}\) co daje nam \(\displaystyle{ {N \choose K} = \frac{N!}{K!(N-K)!}}\)
ODPOWIEDZ