Obraz i przeciwobraz

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
adept_c
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 31 sty 2013, o 20:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Obraz i przeciwobraz

Post autor: adept_c »

Witam,

potrzebuję sprawdzenia moich zadań:

1. Ile jest funkcji \(\displaystyle{ f: \left\{ 1,...,n\right\} \rightarrow \left\{ 1,2,3\right\}}\) takich, że \(\displaystyle{ f^{-1}(\left\{ 1\right\} ) = k}\)?
2. Ile jest takich funkcji \(\displaystyle{ f: \left\{ 1,...,n\right\} \rightarrow \left\{ 1,...,n\right\}}\) takich, że \(\displaystyle{ \left| rng(f)\right| = 3}\)?


2. rng w tym oznaczeniu to obraz funkcji, więc jeśli ilość elementów ma równać się 3 to mogą występować tylko 3 wartośći

rozwiązanie wydaje się bardzo proste i wg mnie to po prostu \(\displaystyle{ 3^{n}}\)


1. Tutaj nie mamy wzoru funkcji ani ustalonego k. Więc można przyjąć, że \(\displaystyle{ \left| f^{-1} (\left\{ 2,3\right\}\right|= n-1}\)
więc odpowiedź to będzie? nie wiem jak to skończyć (wydaję się, że \(\displaystyle{ 2^{n-1}}\))
Ostatnio zmieniony 18 cze 2013, o 19:25 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Raczej pasuje do kombinatoryki - w końcu to zliczanie.
Andreas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 1 lis 2008, o 22:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 156 razy

Obraz i przeciwobraz

Post autor: Andreas »

A czym jest k?
Czy w punkcie pierwszym nie powinna być moc przeciwobrazu?-- 18 czerwca 2013, 20:26 --Jeśli pierwszy punkt brzmiałby: "Ile jest funkcji \(\displaystyle{ f: \left\{ 1,...,n\right\} \rightarrow \left\{ 1,2,3\right\}}\) takich, że \(\displaystyle{ \left|f^{-1}(\left\{ 1\right\} ) \right|= k}\)?",
to takich funkcji jest \(\displaystyle{ {n \choose k} \cdot 2^{n-k}}\)

2. Takich funkcji jest \(\displaystyle{ {n \choose 3} \cdot 3^{n}}\).
adept_c
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 31 sty 2013, o 20:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Obraz i przeciwobraz

Post autor: adept_c »

W pierwszym nie ma wartości bezwzględnej. Jest tak jak napisałem. Więc jak to będzie?

Co do 2 masz rację. Najpierw musimy wybrać 3 z n Ale co z funkcjami, które przyjmują same 2 np. ?
Andreas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 1 lis 2008, o 22:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 156 razy

Obraz i przeciwobraz

Post autor: Andreas »

adept_c pisze:W pierwszym nie ma wartości bezwzględnej. Jest tak jak napisałem. Więc jak to będzie?
No to nie wiem jak je zrobić. Ja to rozumiałem jako "ile jest takich funkcji że przeciwobraz zbioru jednoelementowego złożonego z jedynki ma k elementów, gdzie k jest liczbą całkowitą nieujemną". Na moje oko to jest błąd, bo inaczej k musiałoby być zbiorem.
adept_c pisze:Co do 2 masz rację. Najpierw musimy wybrać 3 z n Ale co z funkcjami, które przyjmują same 2 np. ?
Jak przyjmują tylko wartość 2, to przeciwdziedzina nie ma wtedy trzech elementów, tylko jeden.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34289
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Obraz i przeciwobraz

Post autor: Jan Kraszewski »

adept_c pisze:1. Ile jest funkcji \(\displaystyle{ f: \left\{ 1,...,n\right\} \rightarrow \left\{ 1,2,3\right\}}\) takich, że \(\displaystyle{ f^{-1}(\left\{ 1\right\} ) = k}\)?
To zadanie nie ma sensu, bo \(\displaystyle{ f^{-1}(\left\{ 1\right\} )}\) jest podzbiorem \(\displaystyle{ \left\{ 1,...,n\right\}}\). Prawdopodobnie miało być tak, jak napisał Andreas (i u niego nie była wartość bezwzględna, tylko moc zbioru).

JK
ODPOWIEDZ