Znajdowanie funkcji tworzącej dla postaci jawnej ciągu.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Tybias
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, o 20:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 45 razy

Znajdowanie funkcji tworzącej dla postaci jawnej ciągu.

Post autor: Tybias »

Znajdować wzór ogólny dla zadanego ciągu rekurencyjnego to umiem. Natomiast są typy zadań, w których dla zadanej postaci ogólnej trzeba znaleźć jego funkcje tworzącą. Googlowałem, ale nic na temat nie mogę znaleźć poza jednym rozwiązaniem, z którego widzę że trzeba zamienić szereg na całkę pochodnej tego szeregu i dalej liczyć.

Jakbyście mogli napisać co dokładnie z tą całką i jakie warunki o ile są było by ekstra. Albo jak macie jakiś materiał na ten temat. Thx
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Znajdowanie funkcji tworzącej dla postaci jawnej ciągu.

Post autor: bartek118 »

Jak masz dany ciąg \(\displaystyle{ (a_n)}\), to jego funkcją tworzącą jest szereg formalny \(\displaystyle{ \mathcal{A} (t) = \sum_{n \in \mathbb{N}} a_n t^n}\). W czym problem?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Znajdowanie funkcji tworzącej dla postaci jawnej ciągu.

Post autor: yorgin »

bartek118, zapewne w tym, że na przykład dla ciągu Fibonacciego taka funkcja średnio wygląda w postaci szeregu, natomiast w zwartej postaci to

\(\displaystyle{ F(x)=\frac{x}{1-x-x^2}}\)
Tybias
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, o 20:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 45 razy

Znajdowanie funkcji tworzącej dla postaci jawnej ciągu.

Post autor: Tybias »

@bartek no właśnie wiem, dlatego trochę dziwiła mnie treść zadania. Natomiast jak yorgin nakierował, chodzi o postać zwartą. Okey dzięki.
ODPOWIEDZ