Ilość liczb o danej sumie cyfr o danej długości

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
permutusidiotus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2013, o 12:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: pierwiastekzminusjeden

Ilość liczb o danej sumie cyfr o danej długości

Post autor: permutusidiotus »

Witam.
Ile jest np. liczb 155-cyfrowych o sumie cyfr 607 i czy jest może program do obliczania tego?
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Ilość liczb o danej sumie cyfr o danej długości

Post autor: JakimPL »

Kombinatorycznie: masz \(\displaystyle{ 155}\) urn (z czego wiadomo, że pierwsza jest niepusta), do których wkładasz w sumie \(\displaystyle{ 607}\) z zastrzeżeniem, że w żadnej urnie nie znajdzie się więcej niż \(\displaystyle{ 9}\) kul. Jaki to obiekt kombinatoryczny?

Program można napisać nawet w \(\displaystyle{ \texttt{Mathematice}}\). To się dosyć szybko pisze, więc mogę ewentualnie pomóc w tym lub podać wynik.
permutusidiotus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2013, o 12:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: pierwiastekzminusjeden

Ilość liczb o danej sumie cyfr o danej długości

Post autor: permutusidiotus »

JakimPL pisze:Kombinatorycznie: masz \(\displaystyle{ 155}\) urn (z czego wiadomo, że pierwsza jest niepusta), do których wkładasz w sumie \(\displaystyle{ 607}\) z zastrzeżeniem, że w żadnej urnie nie znajdzie się więcej niż \(\displaystyle{ 9}\) kul. Jaki to obiekt kombinatoryczny?

Program można napisać nawet w \(\displaystyle{ \texttt{Mathematice}}\). To się dosyć szybko pisze, więc mogę ewentualnie pomóc w tym lub podać wynik.
Interesuje mnie wynik dla tego przykładu i program(Mathematici nie znam myślałem bardziej o Pythonie) ale taki który dla danej liczby x-cyfrowej i dla danej sumy y poda ilość.Do kombinatoryki nie mam talentu więc chętnie bym chciał zobaczyć uniwersalny algorytm dla problemu tego typu.
Od pewnego czasu próbuje wymyślić też algorytm który wygeneruje wszystkie liczby x-cyfrowe o sumie y.
Niestety bezskutecznie.Jakby i na to był pomysł to będę wdzięczny.
ODPOWIEDZ