funkcja tworzaca

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Majka99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 20 paź 2012, o 12:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: zgierz
Podziękował: 15 razy

funkcja tworzaca

Post autor: Majka99 »

czesc.Ogarniam funkcje tworzace dla ciagu fibonacciego.Wszystko spoko i ok,lecz w pewnym kroku mam problem co z czego sie wzielo.moglabym prosic o wytlumaczenie ?

\(\displaystyle{ \sum_{n=0}^{\ \infty } f_n\cdot x^n=f_0+f_1\cdotx+\sum_{n=2}^{\infty} f_n\cdot x^n=1+x+\sum_{n=2}^{\infty} (f_{n-1} + f_{n-2})x^n=1+x+x\cdot \sum_{n=1}^{\infty} f_n\cdot x^n+x^2\cdot\ \sum_{n=0}^{\infty} f_n\cdot x^n}\)

\(\displaystyle{ 1+x+x\cdot \sum_{n=1}^{\infty} f_n\cdot x^n+x^2\cdot\ \sum_{n=0}^{\infty} f_n\cdot x^n}\) Tej linijki nie rozumiem,skad co sie wzielo,jak rozpisali.
Awatar użytkownika
Vardamir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1913
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 410 razy

funkcja tworzaca

Post autor: Vardamir »

Powstało poprzez przenumerowanie szeregów. Zauważ, że:

\(\displaystyle{ \sum_{n=2}^{\infty} f_{n-2}\cdot x^{n}=\sum_{n=0}^{\infty} f_{n}\cdot x^{n+2}=x^2\cdot\ \sum_{n=0}^{\infty} f_n\cdot x^n}\)

Analogicznie ten drugi szereg.
Majka99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 20 paź 2012, o 12:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: zgierz
Podziękował: 15 razy

funkcja tworzaca

Post autor: Majka99 »

No przecież,dziekuje,musialam zle przenumerowywac szeregi ze tego nie zauwazylam

-- 31 maja 2013, o 11:48 --

Jak juz sobie wyznaczyłam wzor na funkcje \(\displaystyle{ F(x)}\) to rozkladam sobie mianownik na czynniki proste,szukam wspolczynnikow i co dalej ?-- 31 maja 2013, o 12:59 --Pomoze mi ktos ?:>
Awatar użytkownika
Vardamir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1913
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 410 razy

funkcja tworzaca

Post autor: Vardamir »

Zwijamy z powrotem do sumy i porównujemy wyrazy ogólne.
ODPOWIEDZ