Ponumerowany kartki włożone do szuflad.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
marshall1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 17:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Ponumerowany kartki włożone do szuflad.

Post autor: marshall1994 »

Na każdej z ośmiu kartek zapisano jedną z liczb \(\displaystyle{ 1,2,...,8}\), na każdej kartce inną liczbę. Następnie każdą kartkę wkładamy do jednej z trzech szuflad biurka.
Na ile sposobów można rozmieścić kartki w taki sposób, aby sumy liczb zapisanych na kartkach znajdujących się w poszczególnych szufladach były równe.

Próbowałem w taki sposób, że dodałem wszystkie liczby i wynik podzieliłem przez 3. Wyszło mi że w każdej szufladzie suma musi się równać 12. Stworzyłem przypadki, np \(\displaystyle{ 8+4,8+3+1,7+4+1}\) itd. Wyszło mi 10 takich przypadki. No i teraz musiałbym stworzyć 'pakiety' np. \(\displaystyle{ A={8+4},{7+5},{6+3+2+1}}\) tak, żeby liczby w danym pakiecie się nie powtarzały. Ale to jest monotonne i można łatwo się pomylić. Stąd moje pytanie, jest łatwiejszy sposób? Czy dobrze kombinowałem?
rafalpw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2203
Rejestracja: 15 lis 2012, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 526 razy

Ponumerowany kartki włożone do szuflad.

Post autor: rafalpw »

Mi wyszły jedynie \(\displaystyle{ 3}\) możliwości takich pakietów jeśli się nie pomyliłem, więc w tym przypadku to nie jest aż tak monotonne.
ODPOWIEDZ