Przechodniość rozcięć w grafie

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
alef1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2012, o 22:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: K-n
Podziękował: 1 raz

Przechodniość rozcięć w grafie

Post autor: alef1992 »

Nie wiem gdzie mógłbym zamieścić temat z teorii grafów więc piszę go tutaj. Mianowicie ostatnio spostrzegłem, że jeśli w grafie G mamy rozcięcia:
\(\displaystyle{ R_1=\{e_1,e_2\}}\) oraz \(\displaystyle{ R_2=\{e_2,e_3\}}\) gdzie \(\displaystyle{ e_i}\) to krawędzie to też \(\displaystyle{ R=\{e_1,e_3\}}\) - rozcięcie. Czy to jest prawda i jak to ewentualnie udowodnić? Próbowałem ale nie za bardzo mi wychodzi dowód.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Przechodniość rozcięć w grafie

Post autor: Kartezjusz »

Nie.Powiem więcej . Jeśli mamy rozcięcia \(\displaystyle{ R_{1}={e_{1},e_{2}}}\)oraz \(\displaystyle{ R_{2}={e_{3},e_{4}}}\) tego samego grfu takie,że \(\displaystyle{ R_{1} \cap R_{2} \neq \emptyset}\) to \(\displaystyle{ R_{1}=R_{2}}\)
Istotnie.Załóżmy, że rozcięcia są różne,ale nie rozłączne
Dla ustalenia uwagi \(\displaystyle{ e_{1}=e_{3}}\) i wówczas
\(\displaystyle{ e_{2}=G \setminus e_{1}=G \setminus e_{3}=e_{4}}\)
Mamy więc równość
alef1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2012, o 22:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: K-n
Podziękował: 1 raz

Przechodniość rozcięć w grafie

Post autor: alef1992 »

A na przykład weźmy graf cykliczny o 4 wierzchołkach \(\displaystyle{ C_4}\). Nazwijmy krawędzie kolejno \(\displaystyle{ e_1,e_2,e_3,e_4}\). Wówczas rozcięciem jest \(\displaystyle{ R_1=\{e_1,e_2\}}\) oraz\(\displaystyle{ R_2=\{e_2,e_3\}}\). Ale rozcięciem jest też \(\displaystyle{ R=\{e_1,e_3\}}\).
Może być problem z nazewnictwem: dla mnie rozcięcie jest najmniejszym zbiorem (krawędzi) rozspajającym (tzn. żaden jego podzbiór nie rozspójni grafu). Zbiór rozspajający to dowolny zbiór krawędzi grafu, taki, że jego usunięcie rozspójni graf.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Przechodniość rozcięć w grafie

Post autor: Kartezjusz »

\(\displaystyle{ R_{1},r_{2}}\) Otrzymasz dwie litery L ,które są grafami spójnymi
alef1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2012, o 22:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: K-n
Podziękował: 1 raz

Przechodniość rozcięć w grafie

Post autor: alef1992 »

Owszem \(\displaystyle{ R_1,R_2}\) są grafami spójnymi, ale chodzi o to że jak usuniemy z grafu G krawędzie należące do \(\displaystyle{ R_1}\), to graf G się rozspójni (wyrzucamy tylko krawędzie, nie wyrzucamy wierzchołków). Tak samo jeśli wyrzucimy z G krawędzie należące do \(\displaystyle{ R_2}\) to też G się rozspójni. Jak wyrzucimy z G krawędzie z \(\displaystyle{ R}\) to też G się rozspójni.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Przechodniość rozcięć w grafie

Post autor: Kartezjusz »

właśnie wywaliłem krawędzie
ODPOWIEDZ