grupa uczniów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
viki90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 22 lut 2013, o 16:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 32 razy

grupa uczniów

Post autor: viki90 »

W 32-sosbowej klasie dwudziestu uczniów uczy się języka angielskiego, 12 francuskiego, a 13 niemieckiego. Ponadto siedmiu uczniów uczy się niemieckiego i nie uczy się francuskiego, sześciu uczy się niemieckiego i angielskiego, a dwóch uczy się wszystkich trzech języków.
a) Ilu uczniów uczy się tylko języka niemieckiego?
Odp.:5 z diagramu venna. Czy dobrze??
b)Jeśli sześciu uczniów uczy się jednocześnie angielskiego i francuskiego, to ilu uczniów nie uczy się żadnego z tych trzech języków?
Tutaj nie wiem... Na diagramie Venna nie wiem jak zaznaczyć ilu uczniów uczy się angielskiego i francuskiego.
flaminka44
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 kwie 2013, o 17:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Pomógł: 2 razy

grupa uczniów

Post autor: flaminka44 »

Według mnie a) 3, b) 3.

Rysujesz sobie 3 koła, tak, żeby każde koło miało część wspólną z pozostałymi (patrz np. ... elami.html , jest tam podpunkt #5 Mieszanie kolorów i pod tym tytułem schemat jak się nakładają te koła.) I w tych obszarach wpisujesz odpowiednie liczby ( ale to już wiesz jak zrobić, jak rozumiem). W każdym razie wyszło mi tak (TN - tylko niemiecki, TAN - tylko angielski i niemiecki itd):
TA - 10, TN - 3, TF - 2, TAN - 4, TAF - 4, TFN - 4,ANF - 2;
Czyli w b) \(\displaystyle{ 32 - 29 = 3}\).
ODPOWIEDZ