liczba relacji

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

liczba relacji

Post autor: theoldwest »

Zbiór \(\displaystyle{ A}\) liczy \(\displaystyle{ p}\) elementów (\(\displaystyle{ p \in \mathbb{N_+}}\)). Ile istnieje wszystkich relacji \(\displaystyle{ R,R \subseteq A \times A}\) o dziedzinie \(\displaystyle{ m}\)-elementowej i przeciwdziedzinie \(\displaystyle{ n}\)-elementowej, gdzie \(\displaystyle{ m,n}\) są ustalonymi liczbami spełniającymi założenia \(\displaystyle{ m,n \in \mathbb{N_+}; m \le p; n \le p}\)? Wiem, że każda taka relacja ma \(\displaystyle{ {p \choose m} \cdot {p \choose n}}\) elementów, ale nie wiem jak zliczyć ich ilość.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

liczba relacji

Post autor: octahedron »

Elementów jest \(\displaystyle{ m\cdot n}\), a to co napisałeś to właśnie ilość takich relacji.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

liczba relacji

Post autor: norwimaj »

Dziedzinę i przeciwdziedzinę można wybrać na \(\displaystyle{ \binom pm\cdot\binom pn}\) sposobów. Natomiast liczba takich relacji jest trudniejsza do policzenia. Próbowałeś wzoru włączeń i wyłączeń?
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

liczba relacji

Post autor: theoldwest »

Tak, chodziło mi o wybór elementów dla przeciwdziedziny i dziedziny relacji, elementów będzie miała \(\displaystyle{ mn}\)*. Mam go, ale nie wiem jak to do zadania wciągnąć dlatego proszę o jakieś wskazówki. ... 5cze%C5%84

-- 3 mar 2013, o 22:10 --

Tak na oko to ta liczba będzie równa \(\displaystyle{ \binom pm\cdot\binom pn \cdot \sum}\) (razy jakaś tam sumka), ale nie wiem jak ją utworzyć
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

liczba relacji

Post autor: norwimaj »

Załóżmy, że chcemy określić relację \(\displaystyle{ R\subseteq X\times Y}\), gdzie zbiór \(\displaystyle{ X}\) ma \(\displaystyle{ m}\) elementów, a zbiór \(\displaystyle{ Y}\) ma ich \(\displaystyle{ l}\). Wszystkich takich relacji jest \(\displaystyle{ 2^{ml}}\). A ile jest takich relacji, że każdy element zbioru \(\displaystyle{ X}\) jest w dziedzinie \(\displaystyle{ R}\)?

\(\displaystyle{ \left|B\setminus \bigcup_{i=1}^m B_i\right|,}\)

gdzie \(\displaystyle{ B}\) jest zbiorem wszystkich relacji, \(\displaystyle{ B_i}\) jest zbiorem takich relacji, że \(\displaystyle{ x_i\in X}\) nie należy do dziedziny. Myślę że ze wzoru włączeń i wyłączeń powinno to łatwo wyjść.

Jeśli to się uda, to potem trzeba będzie jeszcze zrobić tak, aby każdy element \(\displaystyle{ Y}\) należał do przeciwdziedziny.
ODPOWIEDZ