Kilka pytań o grafy

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Fixus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: Fixus »

Witam, poniżej co do których swoich odpowiuedzi nie jestem pewien. Bardzo proszę o sprawdzenie. Może być 0,1,2,3 poprawnych odpowiedzi

1) Graf pełny \(\displaystyle{ G = (V,E)}\) gdzie \(\displaystyle{ |V|=9}\) jest grafem
a) Eulera i Hamiltona
b) Eulera lub Hamiltona
c) Eulera, ale nie hamiltona

Wydaje mi się, że poprawna opodiwedź to "a" dlatego, że każdy wierzchołek ma parzysty stopień co daje nam graf eulera oraz dlatego, że każdy graf pełny jest grafem hamiltona. Czy mam rację ?

2) Każdy graf pełny jest grafem
a) planarny
b) acykliczny
c) regularny

Jest regularny bo każdy wierzchołek ma taki sam stopień. Pozostałe wydają mi się nieprawidłowe

3) Graf relacji zwrotnej i symetrycznej jest grafem
a) prostym i dwudzielnym
b) prostym i spójnym
c) planarnym i regularnym

Według mnie odpowiedź b jest poprawna. Nie wiem czy "c" też nie jest, ale jeszcze nie do końca rozumiem czym są grafy planarne więc ciężko mi zdecydować

Bardzo proszę o info czy dobrze zrobiłem i czy odpowiedź c jest poprawna w 3 pytaniu
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: norwimaj »

1. Skoro zaznaczyłeś odpowiedź a), to zaznacz też b). Tak będzie logicznie.

2. Żeby rozwiać wątpliwości co do punktu a), czy potrafisz podać jakikolwiek (skończony) przykład grafu nieplanarnego?

3. Jeśli relacja jest zwrotna, to są "pętelki" przy wierzchołkach, więc graf nie jest prosty. Nie widać też powodu, dlaczego miałby być spójny. Co do punktu c) graf pełny z pętelkami jest przykładem relacji zwrotnej i przechodniej, czyli to podobnie jak 2a). Regularny też być nie musi.
Fixus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: Fixus »

z nieplanarnym wiem, że graf \(\displaystyle{ K _{5}}\) nie jest planarny, ale wiem to bo tak wyczytałem co wcale nie znaczy, że rozumiem. Dziś mam zamiar skumać te planarne

Może wyjaśnie, dlaczego uważam, że w 3 b jest poprawna. Jeśli weźmiemy 2 punkty A i B które są ze sobą w relacji symetrycznej i same ze sobą w relacji zwrotnej to przecież mają ten sam stopień (2)
Dodatkowo są ze sobą połączone więc istnieje droga między nimi zarówno z A do B jak i z B do A dlatego uznałem, że jest to graf spójny
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: yorgin »

Fixus pisze: Może wyjaśnie, dlaczego uważam, że w 3 b jest poprawna. Jeśli weźmiemy 2 punkty A i B które są ze sobą w relacji symetrycznej i same ze sobą w relacji zwrotnej to przecież mają ten sam stopień (2)
Dodatkowo są ze sobą połączone więc istnieje droga między nimi zarówno z A do B jak i z B do A dlatego uznałem, że jest to graf spójny
W grafie prostym nie występują krawędzie wielokrotne oraz pętle postaci \(\displaystyle{ v\to v}\).
Co ma stopień do tego?

I skąd pewność, że w ogóle jakiekolwiek różne wierzchołki muszą być połączone krawędzią?
Fixus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: Fixus »

fakt, zapomniałem o tej własności proste. wsio jasne z tym
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: norwimaj »

Grafy planarne, to takie, które dają się narysować na kartce tak, żeby żadne dwa wierzchołki nie były w tym samym punkcie i żeby żadne dwie krawędzie się nie przecinały (chyba że końcami). Podgraf grafu planarnego też jest planarny. Zatem \(\displaystyle{ K_5}\) po dorysowaniu pętelek też jest nieplanarny, więc 3c jest nieprawdziwe.
Fixus pisze: Jeśli weźmiemy 2 punkty A i B które są ze sobą w relacji symetrycznej i same ze sobą w relacji zwrotnej to przecież mają ten sam stopień (2)
Z tego, że dwa wierzchołki mają stopnie większe lub równe dwa, nie wynika że mają równe stopnie. I, jak już zostało zauważone, nie wszystkie pary wierzchołków muszą być w relacji.
Fixus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: Fixus »

ok a możesz mi wyjaśnić jedno. bo generalnie rozumiałem grafy planarne dopóki nie zobaczyłem tego


a szczególnie stwierdzenia
Przykład 2. Planarność grafu nie pociąga za sobą tego, że każdy jego rysunek
płaski nie ma krawędzi, które się nie przecinają

To mnie wybiło
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: norwimaj »

Pod tym stwierdzeniem masz rysunek, który to obrazuje. Graf \(\displaystyle{ K_4}\) można narysować nieplanarnie albo planarnie. Ponieważ da się go narysować planarnie, to jest planarny.
Fixus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Kilka pytań o grafy

Post autor: Fixus »

i wszystko jasne. bardzo dziękuje
ODPOWIEDZ