Wyznacz wzór ogólny ciągu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wyznacz wzór ogólny ciągu

Post autor: Marcinek665 »

yorgin pisze:No właśnie... marcixe12 ma więcej przykładów, a na zgadywaniu wzoru bo "akurat się udało" nie nauczy się. Mam z tym pewne doświadczenie i wiem, że nawet jeśli na początku widać regułę, która się sprawdza dla kilku początkowych wyrazów, to może się posypać dla kolejnego.
\(\displaystyle{ x^2 - 2x + 1 = 0}\)

To co, liczymy deltę, bo jest niezawodna? Matematyk powinien być gatunkiem z natury leniwym.
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Wyznacz wzór ogólny ciągu

Post autor: kamil13151 »

yorgin pisze:No właśnie... marcixe12 ma więcej przykładów, a na zgadywaniu wzoru bo "akurat się udało" nie nauczy się. Mam z tym pewne doświadczenie i wiem, że nawet jeśli na początku widać regułę, która się sprawdza dla kilku początkowych wyrazów, to może się posypać dla kolejnego.
Jak masz taki ciąg określony rekurencyjnie: \(\displaystyle{ \begin{cases} a_1=1 \\ a_{n+1}=2a_n \end{cases}}\) to też walisz z grubej rury?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wyznacz wzór ogólny ciągu

Post autor: yorgin »

Marcinek665 pisze:
yorgin pisze:No właśnie... marcixe12 ma więcej przykładów, a na zgadywaniu wzoru bo "akurat się udało" nie nauczy się. Mam z tym pewne doświadczenie i wiem, że nawet jeśli na początku widać regułę, która się sprawdza dla kilku początkowych wyrazów, to może się posypać dla kolejnego.
\(\displaystyle{ x^2 - 2x + 1 = 0}\)

To co, liczymy deltę, bo jest niezawodna? Matematyk powinien być gatunkiem z natury leniwym.
Nie rozumiem problemu. Czy zrobię to w jednej, czy dwóch linijkach (delta), to chyba wielkiej różnicy nie zrobi?
kamil13151 pisze:
yorgin pisze:No właśnie... marcixe12 ma więcej przykładów, a na zgadywaniu wzoru bo "akurat się udało" nie nauczy się. Mam z tym pewne doświadczenie i wiem, że nawet jeśli na początku widać regułę, która się sprawdza dla kilku początkowych wyrazów, to może się posypać dla kolejnego.
Jak masz taki ciąg określony rekurencyjnie: \(\displaystyle{ \begin{cases} a_1=1 \\ a_{n+1}=2a_n \end{cases}}\) to też walisz z grubej rury?
Jak mam ciąg geometryczny, to po co? Poza tym, przeczytaj ideę tego tematu - chodzi o metodę ogólną - rozwiązywanie równań rzędu drugiego. Póki co żadne inne nie były poruszane.

Już trzy osoby czepiają się, w zasadzie nic nie wnosząc do tematu. Są metody niezawodne dla równań rekurencyjnych (jednorodnych). Proste równania liniowe jednorodne rzędu pierwszego nie były póki co poruszane przez autora - są to ciągi geometryczne.

Jeśli chcecie tak bardzo tłumaczyć równania drugiego rzędu i metodę ogólną, droga wolna. Przedstawcie własne metody zgadywania rozwiązań po kilku pierwszych wyrazach (Zadanie na to: Na ile obszarów dzielą koło przekątne i boki n-kąta foremnego wpisanego w to koło? (kolejno 1, 2, 4, 8, 16 dla początkowych wartości, uwzględniam przypadki zdegenerowane jak punkt i odcinek)), własne metody szukania pierwiastków trójmianów (delta za trudna i zbyt czasochłonna), albo opowiedzcie o wzorze ogólnym na ciąg geometryczny.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wyznacz wzór ogólny ciągu

Post autor: Marcinek665 »

yorgin pisze:Już trzy osoby czepiają się, w zasadzie nic nie wnosząc do tematu.
Owszem, wnoszą. Dyskusja toczyła się na temat efektywnego rozwiązywania zadań. Co by nie powiedzieć, to właśnie ją zakończyłeś, bo postawiłeś wyraźną granicę pomiędzy moim, kamila13151 i anny_ tokiem rozumowania, a Twoim.

Każdy wybierze to, co dla niego najlepsze. Niektórzy wolą usiąść nad zadaniem i się na nie popatrzeć, przeanalizować, zrozumieć i rozwiązać. Inni natomiast wolą od razu rozpoznać typ zadania, dopasować algorytm, zastosować go. No cóż, każdy inaczej uprawia matematykę.

Z mojej strony to tyle, bo jakby nie patrzeć, to rozwiązanie zostało już podane.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wyznacz wzór ogólny ciągu

Post autor: yorgin »

Nie sądzę, by te metody były efektywne i uniwersalne. O ile może to
marcixe12 pisze:Wyznacz wzór ogólny ciągu

\(\displaystyle{ a _{0}=3 ; a _{1}=6}\)

\(\displaystyle{ a _{n}=an _{n-1}+2a _{n-2}}\) dla \(\displaystyle{ n \ge 2}\)

\(\displaystyle{ a _{2}=a _{1}+2 _{0} =12}\)
\(\displaystyle{ a _{3}=a _{2}+2a _{1} =24}\)
\(\displaystyle{ a _{4}=a _{3}+2a _{2} =48}\)

i nie wiem co dalej pomoże ktoś ?
daje się zgadnąć, o tyle nie widzę od nikogo żadnej pomocy czy też metody na to:
marcixe12 pisze:mniej więcej wiem mam troche notatek ale nie wiem jak to rozwiązać pomożesz? możesz jakoś to rozpisać tak żebym zrozumiał mam sporo takich przykładów do zrobienia chcę zobaczyć na jednym jak to sie robi
I również kończę dyskusję na ten temat.
ODPOWIEDZ