Nierozróżnialne przedmioty w rozróznialnych pudełkach

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
anq_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 lis 2012, o 14:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 1 raz

Nierozróżnialne przedmioty w rozróznialnych pudełkach

Post autor: anq_ »

Witam.
Na ile sposobów można rozmieścić \(\displaystyle{ 16}\) nierozróżnialnych przedmiotów w \(\displaystyle{ 3}\)
ponumerowanych pudełkach tak, by w jednym pudełku znalazło się przynajmniej \(\displaystyle{ 7}\)
przedmiotów?

Czy będzie to:
\(\displaystyle{ {9+3-1 \choose 3-1} = {11 \choose 2}\\}\)
czy:
\(\displaystyle{ 3 \cdot {11 \choose 2}\\}\)
Wydaje mi się, że druga odpowiedź jest prawidłowa ponieważ \(\displaystyle{ 7}\) przedmiotów możemy na samym początku rozmieścić w jednym z trzech pudełek, ale nie jestem pewny.
darlove
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 218
Rejestracja: 20 gru 2007, o 12:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Londyn
Pomógł: 39 razy

Nierozróżnialne przedmioty w rozróznialnych pudełkach

Post autor: darlove »

Nie wydaje mi sie, aby to byla poprawna odpowiedz (ale nie daje glowy, bo nie mam teraz czasu nad tym pomyslec). Ale... to o wiele trudniejsze niz ci sie wydaje. Zauwaz, ze jest powiedziane "tak, aby w jednym pudelku bylo co najmniej 7". Dokladniej rzecz ujmujac powinno to brzmiec: "tak, aby w CO NAJMNIEJ JEDNYM pudelku bylo co najmniej 7". Twoje rozwiazanie bierze to pod uwage??? Zauwaz, ze jesli w jednym jest 7, to nie wyklucza tego, ze w innym jest tez 7. Nie mozesz liczyc przypadkow podwojnie...
ODPOWIEDZ