Ile jest liczb pięciocyfrowych - 2 parzyste, 3 nieparzyste

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
dorota12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 6 lis 2012, o 20:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wro
Podziękował: 1 raz

Ile jest liczb pięciocyfrowych - 2 parzyste, 3 nieparzyste

Post autor: dorota12 »

Oblicz, ile jest liczb pięciocyfrowych o róznych cyfrach, w których zapisie wystepują dokładnie dwie cyfry parzyste i trzy nieparzyste.
Niby wiem, o co chodzi, ale nie jestem pewna, co zrobic z różnymi przypadkami, to znaczy, pierwsza cyfra liczby może być parzysta i wtedy mamy 4 mozliwości, albo nie parzysta i jest 5 opcji, zero odpada. Ale nie wiem, jak to ze sobą połączyć.
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Ile jest liczb pięciocyfrowych - 2 parzyste, 3 nieparzyste

Post autor: loitzl9006 »

Pierwszy przypadek - pierwsza cyfra parzysta. Umieszczamy ją na \(\displaystyle{ 4}\) sposoby, potem mamy do rozdysponowania jeszcze jedną parzystą (różną od tej co stoi na początku), a więc wybieramy dla niej miejsce na \(\displaystyle{ 4}\) sposoby, i umieszczamy jedną z czterech pozostałych parzystych.

\(\displaystyle{ 4 \cdot 4 \cdot 4}\)

Następnie uzupełniamy liczbę cyframi nieparzystymi. Robimy to na \(\displaystyle{ 5 \cdot 4 \cdot 3}\) sposobów.

Razem będzie \(\displaystyle{ 4 \cdot 4 \cdot 4 \cdot 5 \cdot 4 \cdot 3}\) sposobów.

Drugi przypadek - pierwsza cyfra nieparzysta. Umieszczamy ją na \(\displaystyle{ 5}\) sposobów, potem jeszcze dwie nieparzyste na czterech miejscach a więc \(\displaystyle{ {4 \choose 2} \cdot 4 \cdot 3}\) - wybieramy miejsca na \(\displaystyle{ {4 \choose 2}}\) sposobów, na pierwszym z wybranych miejsc umieszczamy cyfrę nieparzystą na cztery sposoby (bo zostały cztery cyfry nieparzyste), na drugim z wybranych miejsc na \(\displaystyle{ 3}\) sposoby.
Uzupełniamy cyframi parzystymi pozostałe dwa miejsca, robimy to na \(\displaystyle{ 5 \cdot 4}\) sposobów.

Odp wg mnie to \(\displaystyle{ 4 \cdot 4 \cdot 4 \cdot 5 \cdot 4 \cdot 3+5 \cdot {4 \choose 2} \cdot 4 \cdot 3 \cdot 5 \cdot 4=11040}\) sposobów.
brayan1212
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 lut 2012, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Ile jest liczb pięciocyfrowych - 2 parzyste, 3 nieparzyste

Post autor: brayan1212 »

w książce jest:
\(\displaystyle{ 4 \cdot 4 \cdot 4 {5 \choose 3} 3! + 5 \cdot {4 \choose 2} 2! \cdot {5 \choose 2} 2! = 5040}\)
Granosky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 7 sty 2013, o 12:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Ile jest liczb pięciocyfrowych - 2 parzyste, 3 nieparzyste

Post autor: Granosky »

Gdybyś poszukała to byś znalazła, że na forum już ktoś doszedł, że w książce jest bład w tym zadaniu.
ODPOWIEDZ