Liczba Stirlinga I i II .

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
nowik1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 12 lis 2011, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o-o
Podziękował: 23 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: nowik1991 »

Mam wyliczyć:

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 3\\1\end{bmatrix} = 2 \cdot \begin{bmatrix} 2\\1\end{bmatrix} + \begin{bmatrix} 2\\0\end{bmatrix} = 2 \cdot 2 + 0 = 4}\)

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 3\\2\end{bmatrix} = 2 \cdot \begin{bmatrix} 2\\2\end{bmatrix} + \begin{bmatrix} 2\\1\end{bmatrix} = 2+2 = 4}\)


Oraz

\(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}3\\1\end{Bmatrix} = 1 \cdot \begin{Bmatrix}2\\1\end{Bmatrix} + \begin{Bmatrix}2\\0\end{Bmatrix}= 2}\)

\(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}3\\2\end{Bmatrix} = 2 \cdot\begin{Bmatrix}2\\2\end{Bmatrix} + \begin{Bmatrix}2\\1\end{Bmatrix} = 2+2 = 4}\)

Ostrzegam, że dopiero uczę się liczb Stirlinga tak więc mogą być błędy.
Pancernik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 3 mar 2009, o 14:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 143 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: Pancernik »

Zobacz sobie tutaj jak to działa

W każdym masz błąd.

W tych piewrszych dwóch to błąd masz przy liczeniu tego \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2 \\ 1 \end{bmatrix}}\)

A następnych to \(\displaystyle{ \begin{Bmatrix} n \\ 1 \end{Bmatrix} = 1}\)
nowik1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 12 lis 2011, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o-o
Podziękował: 23 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: nowik1991 »

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 3\\1\end{bmatrix} = 2 \cdot \begin{bmatrix} 2\\1\end{bmatrix} + \begin{bmatrix} 2\\0\end{bmatrix} = 2 \cdot 1 + 0 = 2}\)

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 3\\2\end{bmatrix} = 2 \cdot \begin{bmatrix} 2\\2\end{bmatrix} + \begin{bmatrix} 2\\1\end{bmatrix} = 2+1 = 3}\)




\(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}3\\1\end{Bmatrix} = 1 \cdot \begin{Bmatrix}2\\1\end{Bmatrix} + \begin{Bmatrix}2\\0\end{Bmatrix}= 1}\)

\(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}3\\2\end{Bmatrix} = 2 \cdot\begin{Bmatrix}2\\2\end{Bmatrix} + \begin{Bmatrix}2\\1\end{Bmatrix} = 2+1 = 3}\)

//Edit@

Poprawiłem. I pytanie dodatkowe czy każdy element można liczyć z dwumianu newtona? Za wyjątkiem tych szczególnych przypadków jak \(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}n\\1\end{Bmatrix},\begin{Bmatrix}n\\0\end{Bmatrix}}\) ???
Pancernik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 3 mar 2009, o 14:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 143 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: Pancernik »

Tu masz jeszcze błąd:
nowik1991 pisze:\(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}3\\1\end{Bmatrix} = 1 \cdot \begin{Bmatrix}2\\1\end{Bmatrix} + \begin{Bmatrix}2\\0\end{Bmatrix}= 1}\)
Powinno być od razu \(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}3\\1\end{Bmatrix} = 1}\), bo ile to jest \(\displaystyle{ \begin{Bmatrix}2\\0\end{Bmatrix}}\)?
nowik1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 12 lis 2011, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o-o
Podziękował: 23 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: nowik1991 »

Oczywiście \(\displaystyle{ 0}\) a wracając do mojego pytania to można liczyć te poszczególne elementy za pomocą dwumianu newtona?
Pancernik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 3 mar 2009, o 14:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 143 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: Pancernik »

Jak \(\displaystyle{ 0}\)?
Liczby stirlinga II rodzaju opisują liczbę sposobów podziału zbioru n elementowego na k niepustych podzbiorów. To nie może być \(\displaystyle{ k=0}\).
nowik1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 12 lis 2011, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o-o
Podziękował: 23 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: nowik1991 »

Tak...moja pomyłka w sumie racja lepiej tego nie zapisywać tylko konkretny wynik jeżeli mam przypadek taki. A co do tego dwumianu nwetona to można go używać? Czy wyniki będą złe...
Pancernik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 3 mar 2009, o 14:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 143 razy

Liczba Stirlinga I i II .

Post autor: Pancernik »

Ten wiem, że tak

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix}n\\n-1\end{bmatrix}=\begin{Bmatrix}n\\n-1\end{Bmatrix}={n \choose 2}}\)
ODPOWIEDZ