rozwinięcie wielomianowe

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
MikolajB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 5 lis 2012, o 10:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy

rozwinięcie wielomianowe

Post autor: MikolajB »

Ile jednomianów pojawia się w rozwinięciu wielomianowym \(\displaystyle{ \left(x_{1}+x_{2}+x_{3}+...+x_{s} \right) ^{n}}\) ?

prosiłbym o przedstawienie toku rozumowania oprócz samej odpowiedzi
Awatar użytkownika
vpprof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 64 razy

rozwinięcie wielomianowe

Post autor: vpprof »

Każdy jednomian składa się z liczbowego współczynnika mnożonego przez wszystkie zmienne \(\displaystyle{ x_{1},x_{2},x_{3},...,x_{s}}\) w różnych potęgach. Wykładniki tych potęg mogą być zerami a suma tych wykładników w każdym jednomianie musi wynosić \(\displaystyle{ n}\).

Można zamiast zmiennych \(\displaystyle{ x_{1},x_{2}}\) itd. wyobrazić sobie kule, które będą wylosowane tyle razy, ile wynosi wykładnik przy danej zmiennej. Wtedy liczba jednomianów będzie równa liczbie sposobów, na jakie można wylosować ze zwracaniem \(\displaystyle{ n}\) kul spośród \(\displaystyle{ s}\) kul. Kolejność wypadnięcia danej kuli jest nieważna, ważne jest tylko, ile razy dana kula wypadła (wykładnik przy zmiennej). Jest to dobrze znany wzór na kombinacje z powtórzeniami, który przy twoich oznaczeniach będzie wyglądał: \(\displaystyle{ {s + n - 1 \choose n}}\) i taka jest odpowiedź na twoje pytanie.
ODPOWIEDZ