klocki- co jest nie tak w rozumowaniu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

klocki- co jest nie tak w rozumowaniu

Post autor: tukanik »

Dobry wieczór! :)
Na każdym z sześciennych klocków, które ma Tomek, zapisana jest jedna cyfra. Pewnego dnia chłopiec ustawił w szereg siedem klocków, otrzymując liczbę siedmiocyfrową. Po chwili z utworzonego szeregu wysunął wszystkie klocki z cyfrą 5. Wówczas cyfry na pozostawionych klockach utworzyły liczbę 2010. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że otrzymana liczba siedmiocyfrowa była
a) większa od 5 000 000
Jak ja rozumuję:
Postanowiłem, że łatwiej będzie obliczyć, kiedy ta liczba będzie mniejsza niż 5 000 000, bo równa przecież być nie może- przynajmniej tak mi się wydaje, bo przecież niemożliwym jest do uzyskania z tych cyfr co mamy (2,0,0,1,0,5,5,5) liczby równej. Skoro po wyciągnięciu piątek mamy liczbę 2010 oznacza to, że pierwszą spośród niepiątkowych cyfr była 2. A więc, jeśli liczba ma być mniejsza od 5 000 000 oznacza to też, że pierwszą cyfrą musi być 2. ( 1 nie może być, bo po wyciągnięciu piątek jedynka "wyprzedzi" dwójkę, a to jest niedozwolone.

W takim razie dwójka pierwsza.

Dalej pozostaje problem ułożenia pozostałych cyfr: 5,5,5,0,0,1 przy czym kolejność zer i jedynki musi być stała- 0,1,0. Wymyśliłem, że jeżeli zrobimy tak: 2_5_5_5_ to każdą z cyfr 0,0,1 możemy włożyć na 4 sposoby, a więc nasz |A'| = 64.

Natomiast jako przestrzeń biorę wszystkie układy 5 cyfr ( 5,5,5,1,2)= 5!. Dzielę to przez 3!- bo przeciż piątek nie ma sensu zamieniać. I mnożę to jeszcze razy 5 i razy 6. ( czyli tyle razy na ile sposobów mogę włożyć zera. Na początku jedno zero mogę włożyć na 5 sposobów, potem długość liczby mi się zmienia i mogę to zrobić już na sześć sposobów.) Czyli
\(\displaystyle{ \Omega =\frac{5 \cdot 4 \cdot 3 \cdot 2 \cdot \cdot 1}{3!} \cdot 5 \cdot 6 =600}\)

\(\displaystyle{ P(A') = \frac{64}{600}}\)

\(\displaystyle{ P(A)= 1 - \frac{64}{600}= \frac{536}{600}}\)
A odpowiedź to:
\(\displaystyle{ \frac{3}{7}}\)
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

klocki- co jest nie tak w rozumowaniu

Post autor: Errichto »

Wiemy, że po zabraniu piątek zostaje 2010 czyli przestrzeń będzie mniejsza. Ja proponuję coś takiego:
_2_0_1_0 - w te miejsca można wstawić piątki. 5 miejsc, 3 cyfry do wstawienia
\(\displaystyle{ \left| \Omega\right| =5^3}\)
Wyjdzie \(\displaystyle{ 1- \frac{4^3}{5^3}}\)
i to jest prawidłowy wynik

A teraz "jak zrobić, żeby wyszedł żądany wynik?".
Ukryta treść:    
tyle że jest to błędne rozwiązanie. Nie uwzględnia warunku z zadania i uznaje 0521055 za liczbę.
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

klocki- co jest nie tak w rozumowaniu

Post autor: tukanik »

Wiemy, że po zabraniu piątek zostaje 2010 czyli przestrzeń będzie mniejsza. Ja proponuję coś takiego:
_2_0_1_0 - w te miejsca można wstawić piątki. 5 miejsc, 3 cyfry do wstawienia
left| Omega
ight| =5^3
Wyjdzie 1- frac{4^3}{5^3}
i to jest prawidłowy wynik
To daje niepoprawny wynik, natomiast
A teraz "jak zrobić, żeby wyszedł żądany wynik?".

tyle że jest to błędne rozwiązanie. Nie uwzględnia warunku z zadania i uznaje 0521055 za liczbę.
to daje właśnie poprawny wynik
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

klocki- co jest nie tak w rozumowaniu

Post autor: Errichto »

Mylisz prawidłowy (inaczej poprawny) z podanym w odpowiedziach. \(\displaystyle{ \frac{3}{7}}\) to zła odpowiedź.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

klocki- co jest nie tak w rozumowaniu

Post autor: mat_61 »

Errichto, proponowane przez Ciebie rozwiązanie nie jest poprawne. Dla takiej sekwencji:

\(\displaystyle{ *2*0*1*0*}\)

Skąd masz \(\displaystyle{ |\Omega|=5^3}\) ? W ten sposób takie same układy liczysz wielokrotnie jako różne. Jeżeli spośród pięciu miejsc wybierzesz kolejno np. \(\displaystyle{ 2-4-5}\) to będzie taka sama liczba jak wówczas gdybyś wybrał \(\displaystyle{ 4-5-2}\)

Wszystkich możliwych, początkowych ustawień klocków jest:

\(\displaystyle{ |\Omega|={5 \choose 3} +2 \cdot {5 \choose 2} +5=35}\)

- pierwszy składnik, to wariant, że wszystkie piątki są oddzielnie (wybieramy trzy miejsca z pięciu)
- drugi składnik, to wariant, że piątki są w grupach 2+1, (wybieramy dwa miejsca z pięciu i umieszczamy w nich piątki na dwa sposoby)
- trzeci składnik, to wariant, że wszystkie piątki są razem (pięć możliwości)

Wszystkich możliwych, początkowych ustawień klocków takich, że utworzona liczba jest większa od \(\displaystyle{ 5 000 000}\) jest:

Układ musi być taki:

\(\displaystyle{ 5*2*0*1*0*}\)

i mamy do rozmieszczenia dwie piątki.

\(\displaystyle{ |A|= {5 \choose 2} +5=15}\)

- pierwszy składnik, to każda piątka osobno
- drugi składnik, to dwie piątki razem

Ty samym:

\(\displaystyle{ P(A)= \frac{15}{35} = \frac{3}{7}}\)
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

klocki- co jest nie tak w rozumowaniu

Post autor: Errichto »

Słusznie.
Przepraszam za wprowadzanie w błąd.
ODPOWIEDZ