Czy permutacje z powtórzeniami są funkcjami?

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
MagusDrDee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 28 lis 2011, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Czy permutacje z powtórzeniami są funkcjami?

Post autor: MagusDrDee »

Mam pytanie odnośnie permutacji. Permutacja jest z definicji dowolną bijekcją zbioru. Rozumiem to tak, że np. \(\displaystyle{ {1 2 3 \choose 1 3 2}}\) oznacza, że liczbie \(\displaystyle{ 1}\) przyporządkowano \(\displaystyle{ 1}\), liczbie \(\displaystyle{ 2}\) liczbę \(\displaystyle{ 3}\) i liczbie \(\displaystyle{ 3}\) liczbę \(\displaystyle{ 2}\). Zakładając, że \(\displaystyle{ f:\left\{ 1, 2, 3\right\} \rightarrow \left\{ 1, 2, 3\right\}}\)taka funkcja jest bijekcją. Wszystko by się zgadzało. Problem pojawia się, gdy chcę zapisać analogicznie permutację z powtórzeniami. Załóżmy, że dany jest zbiór \(\displaystyle{ \left\{ 1, 1, 2\right\}}\). Wykonuję permutację elementów tego zbioru np. \(\displaystyle{ {1 1 2 \choose 2 1 1}}\). Jak mam to rozumieć? Liczbie \(\displaystyle{ 1}\) przyporządkowujemy \(\displaystyle{ 2}\), następnej liczbie \(\displaystyle{ 1}\) przyporządkowujemy \(\displaystyle{ 1}\), a liczbie \(\displaystyle{ 2}\) przyporządkowujemy \(\displaystyle{ 1}\)? Czy takie przyporządkowanie jest funkcją? Liczbie jeden przyporządkowano przecież dwie wartości.
ODPOWIEDZ