Kombinatoryka - talia kart.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
cysiekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 23 lis 2011, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Kombinatoryka - talia kart.

Post autor: cysiekk »

Na ile sposobów można wylosować z talii kart cztery karty, tak aby wśród nich były co najmniej dwie karty tego samego koloru ?
Bardzo bym prosił o rozwiązanie przykładu oraz w miare możliwośći wytłumaczenie, z gory dziękuję i pozdrawiam.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Kombinatoryka - talia kart.

Post autor: tometomek91 »

Albo wybiorę dwie czerwone i dwie czarne na \(\displaystyle{ {26 \choose 2}{26 \choose 2}}\) sposobów albo trzy czerwone i jedną czarną na \(\displaystyle{ {26 \choose 3}{26 \choose 1}}\) sposobów albo wszystkie czerwone na \(\displaystyle{ {26 \choose 4}}\). Ostatnie dwa przypadki nie są symetryczne, więc należy pomnożyć je razy dwa, więc ostateczny wynik to
\(\displaystyle{ {26 \choose 2}{26 \choose 2}+2 {26 \choose 3}{26 \choose 1}+2{26 \choose 4}}\).
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Kombinatoryka - talia kart.

Post autor: wujomaro »

To też zależy czy mówimy o kolorach: czarny i czerwony, czy też o kolorach karcianych: kier, karo, pik i trefl...
Pozdrawiam!
cysiekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 23 lis 2011, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Kombinatoryka - talia kart.

Post autor: cysiekk »

Ja mam napisane w książce wynik 242164 a kiedy rozwiązałem twój przykład wyszło o ponad 20 tysięcy więcej. Jedna rzecz mnie zastanawia dlaczego wziąłeś pod uwagę tylko 2 kolory kiedy w tali są 4 ?

Edit : jak najbardziej mówimy o kolorach karcianych, faktycznie nie sprecyzowałem za bardzo.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Kombinatoryka - talia kart.

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

Rozważ następujące przypadki dla różnych kolorów: dwa razy po dwie karty różnych kolorów+dwie karty jednego koloru i po jednej karcie różnych kolorów + 4 karty jednego koloru

Przykładowo dla pierwszego przypadku:

\(\displaystyle{ {4 \choose 2} \cdot {13 \choose 2} \cdot {13 \choose 2}=...}\)

czyli wybieramy dwa kolory z czterech i następnie po dwie karty z każdego z wybranych kolorów
ODPOWIEDZ