Ilość sposobów ułożenia kartoników

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
kicpereniek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 6 wrz 2011, o 22:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 14 razy

Ilość sposobów ułożenia kartoników

Post autor: kicpereniek »

Witam!
Serdecznie proszę o pomoc przy następujących zadaniach:
1. Na ile sposobów można ułożyć obok siebie pięć kartoników z różnymi cyframi nieparzystymi, aby utworzyły one liczbę większą od 15000?
2. Na ile sposobów można ułożyć obok siebie pięć kartoników z różnymi cyframi nieparzystymi, jeżeli kartoniki z trzema kolejnymi cyframi mają stać obok siebie w porządku rosnącym?
Z góry dziękuję za pomoc
tommasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Ilość sposobów ułożenia kartoników

Post autor: tommasz »

No więc tak:
1. Podzielmy problem na dwa: z jedynką na początku i bez niej.
Z jedynką na początku:
Pierwsza liczba to \(\displaystyle{ 1}\). Następną wybieramy na trzy sposoby (ze zbioru \(\displaystyle{ \left\{ 5,7,9\right\}}\)). Następnie wybieramy cyfry z reszty, czyli kolejno na 3, 2, 1 sposób:
\(\displaystyle{ 1 \cdot 3 \cdot 3 \cdot 2\cdot 1}\).
Bez jedynki:
Pierwszą liczbę wybieramy na cztery sposoby (nie wybieramy \(\displaystyle{ 1}\)), resztę kolejno na 4,3,2 i 1 sposobów:
\(\displaystyle{ 4 \cdot 4 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 1}\).
W sumie więc kombinacji jest:
\(\displaystyle{ 1 \cdot 3 \cdot 3 \cdot 2\cdot 1 +4 \cdot 4 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 1}\).

2. Rozumiem to zadanie tak: że mamy liczbę 5 cyfrową i w tej liczbie przynajmniej 3 cyfry tworzą rosnący ciąg.
Zaczynamy od tych trzech cyfr, wybieramy 3 różne cyfry ze zbioru 5 elementowego:
\(\displaystyle{ { 5 \choose 3}}\)
Taki zbiór 3 elementowy można ułożyć w ciąg rosnący tylko na jeden sposób. Trzeba teraz wybrać miejsce dla tego ciągu, możemy to zrobić na 3 sposoby zostawiając dwa wolne miejsca. Wolne miejsca uzupełniamy resztą liczb (kolejno na 2 i 1 sposób). W sumie:
\(\displaystyle{ 3{ 5 \choose 3} \cdot 2 \cdot 1}\)

Wydaje mi się, że jest dobrze .
TMac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 8 lut 2012, o 10:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 7 razy

Ilość sposobów ułożenia kartoników

Post autor: TMac »

Pierwsze jak dla mnie ok rozwiązałeś, ale w drugim chyba liczysz niektóre ciągi wielokrotnie.
1.Powiedzmy, że wybierasz 1,3,5 i ich miejsce na początku, a potem wybierasz w tym \(\displaystyle{ \cdot 2}\) siódemkę, a potem 9.
2.Teraz wybierasz 3,5,7 i ustawiasz je od drugiego miejsca, następnie na 1. miejsce jedynkę, a na ostatnie 9.
W obu przypadkach dostajesz 1,3,5,7,9, a z powyższego liczysz je 2 razy.
Zastanawiam się też czy mają być dokładnie 3 czy minimum 3.
Wg mnie to bardziej pod jakąś zasadę włączania-wyłączania podchodzi już, ale że nie jestem pewny + kicperniek dostał tyle na tacy i wypadałoby, żeby coś zrobił sam - rozwiązania nie napiszę .
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Ilość sposobów ułożenia kartoników

Post autor: norwimaj »

1. \(\displaystyle{ 5!-3!}\)

2. Ja bym tę treść zrozumiał tak, że zapis liczby ma zawierać podsłowo \(\displaystyle{ 135}\), \(\displaystyle{ 357}\) lub \(\displaystyle{ 579}\), ale czy to autor miał na myśli, nie mam pojęcia.
ODPOWIEDZ