Kombinatoryka - Trywialne zadana

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Silwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Daleko
Podziękował: 1 raz

Kombinatoryka - Trywialne zadana

Post autor: Silwest »

Witam
Mam problem z kombinatoryka i jakos nie bardzo umiem sobie z tym poradzic .

Z gory dzieki

c. Na ile sposobów k identycznych tabliczek czekolady można rozdzielić pomiędzy n osób (każda z osób może otrzymać więcej niż jedną tabliczkę)?
d. Na ile sposobów k różnych tabliczek czekolady można rozdzielić pomiędzy n osób (każda z osób może otrzymać najwyżej jedną tabliczkę)?
e. Jaka jest ilość funkcji różnowartościowych f z {1, 2, . . . ,k} do {1, 2, . . . ,n}?
f. Jaka jest ilość funkcji f z {1, 2, . . . ,k} do {1, 2, . . . ,n}?
g. Na ile sposobów można wybrać k-elementowy podzbiór ze zbioru n-elementowego?
h. Na ile sposobów k-elementowy wielozbiór może być utworzony z n-elementowego zbioru? Nie ma takiej odpowiedzi w podanych: (2k-1 po k)
i. Na ile sposobów k-najwyższych rangą urzędników w Polsce może zostać wybranych z pośród n-osób? (Ma to być uporządkowana lista, a nie zbiór.)
j. Na ile sposobów k cukierków (niekoniecznie tego samego rodzaju) może zostać wybranych z pośród n rodzajów?
k. Na ile sposobów k dzieci może wybrać jeden cukierek (każdy o innym smaku) z pośród n różnych smaków cukierków?
miodzio1988

Kombinatoryka - Trywialne zadana

Post autor: miodzio1988 »

Skoro trywialne to jaki masz problem, żeby te zadania zrobić? Tak konkretnie, a nie, że nie umiesz itd
Silwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Daleko
Podziękował: 1 raz

Kombinatoryka - Trywialne zadana

Post autor: Silwest »

miodzio1988 pisze:Skoro trywialne to jaki masz problem, żeby te zadania zrobić? Tak konkretnie, a nie, że nie umiesz itd

Zawsze bylem kiepski z kombinatoryki z matma nie mialem problemow ale ze zrozumieniem co dlaczego i jak w tym wypadku jest mi ciezko . Owszem probuje cos zrobic mam rozrysowane co robi sie w poszczegolnych przypadkach ale jakos nie zgrywa mi sie to z tym co powinno wyjsc .

Wystarczy ze ktos pomoglby mi rozwiazac krok po kroku 1 z zadan danego typu i mysle ze dalej dalbym juz rade

Dzieki
miodzio1988

Kombinatoryka - Trywialne zadana

Post autor: miodzio1988 »

Jeśli chcesz z gotowych rozwiązań się uczyć to skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Masę zadań wtedy masz rozwiązanych i ucz się z nich. Wtedy pokaż jak próbujesz te zadania rozwiązać
Silwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Daleko
Podziękował: 1 raz

Kombinatoryka - Trywialne zadana

Post autor: Silwest »

c. Na ile sposobów k identycznych tabliczek czekolady można rozdzielić pomiędzy n osób (każda z osób może otrzymać więcej niż jedną tabliczkę)?
Wriacja z powtorzeniami
\(\displaystyle{ n ^{k}}\)

d. Na ile sposobów k różnych tabliczek czekolady można rozdzielić pomiędzy n osób (każda z osób może otrzymać najwyżej jedną tabliczkę)?

Wraiace bez powtorzen
\(\displaystyle{ \frac{n!}{(n-k)!}}\)
e. Jaka jest ilość funkcji różnowartościowych f z {1, 2, . . . ,k} do {1, 2, . . . ,n}?
f. Jaka jest ilość funkcji f z {1, 2, . . . ,k} do {1, 2, . . . ,n}?
Tych 2 nie wiem z czego ruszyc

g. Na ile sposobów można wybrać k-elementowy podzbiór ze zbioru n-elementowego?
Kombinacja bez powtorzen ? ? - czysty strzal

i. Na ile sposobów k-najwyższych rangą urzędników w Polsce może zostać wybranych z pośród n-osób? (Ma to być uporządkowana lista, a nie zbiór.)
j. Na ile sposobów k cukierków (niekoniecznie tego samego rodzaju) może zostać wybranych z pośród n rodzajów?
k. Na ile sposobów k dzieci może wybrać jeden cukierek (każdy o innym smaku) z pośród n różnych smaków cukierków?
\(\displaystyle{ \frac{n!}{(n-k)!}}\)


Tyle juz wykminilem nie wiem czy dobrze z reszta jakas podpowiedz by sie przydala gdzie tego szukac

dzieki
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Kombinatoryka - Trywialne zadana

Post autor: norwimaj »

Silwest pisze:c. Na ile sposobów k identycznych tabliczek czekolady można rozdzielić pomiędzy n osób (każda z osób może otrzymać więcej niż jedną tabliczkę)?
Wriacja z powtorzeniami
\(\displaystyle{ n ^{k}}\)
Tak by było, gdyby każda tabliczka była inna. Tu wszystkie są takie same.
Silwest pisze:d. Na ile sposobów k różnych tabliczek czekolady można rozdzielić pomiędzy n osób (każda z osób może otrzymać najwyżej jedną tabliczkę)?

Wraiace bez powtorzen
\(\displaystyle{ \frac{n!}{(n-k)!}}\)
O ile \(\displaystyle{ n\ge k}\) to tak. Ogólniejszym wzorem jest \(\displaystyle{ n(n-1)(n-2)\cdots(n-k+1)}\).
Silwest pisze: e. Jaka jest ilość funkcji różnowartościowych f z {1, 2, . . . ,k} do {1, 2, . . . ,n}?
f. Jaka jest ilość funkcji f z {1, 2, . . . ,k} do {1, 2, . . . ,n}?
Tych 2 nie wiem z czego ruszyc
Na ile sposobów można wybrać wartość dla pierwszego argumentu? Na ile dla drugiego? A dla trzeciego i następnych?
Silwest pisze: g. Na ile sposobów można wybrać k-elementowy podzbiór ze zbioru n-elementowego?
Kombinacja bez powtorzen ? ? - czysty strzal
Nie przyznawaj się że to strzał. To podstawowa wiedza kombinatoryczna.
Silwest pisze: i. Na ile sposobów k-najwyższych rangą urzędników w Polsce może zostać wybranych z pośród n-osób? (Ma to być uporządkowana lista, a nie zbiór.)
Na ile sposobów można wybrać premiera? Na ile prezydenta? Na ile ministra finansów?
Silwest pisze: j. Na ile sposobów k cukierków (niekoniecznie tego samego rodzaju) może zostać wybranych z pośród n rodzajów?
To jest to samo co c).
Silwest pisze: k. Na ile sposobów k dzieci może wybrać jeden cukierek (każdy o innym smaku) z pośród n różnych smaków cukierków?
\(\displaystyle{ \frac{n!}{(n-k)!}}\)
Tu nie rozumiem treści. Jak to "każdy o innym smaku", skoro wybierają tylko jeden cukierek?
ODPOWIEDZ