20 tłumaczy języków

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
mobis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 23:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 5 razy

20 tłumaczy języków

Post autor: mobis »

Mam problem ze zrozumieniem jednego zadania. Jak by ktoś mógł pomóc i wyjaśnić jak to zrobić.
Zad 1.

Jest 20 tłumaczy. 11 zna język włoski, 10 hiszpański i 12 angielski. Z tego 7 zna włoski i hiszpański, 5 hiszpański i angielski, a 6 włoski i angielski. Trzech znało wszystkie. Ilu nie znało żadnego z wymienionych?

Jak ja próbowałem to rozwiązywać to mi wychodziło że nie ma takiego tłumacza który by nie znał żadnego języka, a ponoć poprawna odp to że dwóch.

Z góry dzięki.
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

20 tłumaczy języków

Post autor: Alef »

Użyj diagramu Venna dla 3 zbiorów.



Zbiory oznaczać u Ciebie będą osoby znające języki. Wpiszesz swoje dane do diagramu i powinno wyjść od razu.

A.
mobis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 23:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 5 razy

20 tłumaczy języków

Post autor: mobis »

Alef pisze:Użyj diagramu Venna dla 3 zbiorów.



Zbiory oznaczać u Ciebie będą osoby znające języki. Wpiszesz swoje dane do diagramu i powinno wyjść od razu.

A.

No tak właśnie robiłem, rysując takie kółka i mi zawsze wychodziło że nie ma takich. Może ktoś by rozpisał obliczenia do tego. Wtedy może było by łatwiej zobrazować.
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

20 tłumaczy języków

Post autor: Alef »

Ja to narysowałem i wyszło mi, że dwie osoby są poza diagramem Venna, a to oznacza, że nie znają żadnego z wymienionych języków.

Wskazówka narysuj diagram Venna z 3 zbiorami i zacznij od wstawienia 3 kropek w sam środek tego diagramu - oznacza to, że 3 osoby znają 3 języki.

Następnie tam gdzie zbiór odpowiadający językowi włoskiemu i hiszpańskiemu przecinają się wstaw 4 kropki, gdyż 7 osób zna włoski i hiszpański (nie można zapominać, że już 3 osoby znają wszystkie 3 języki co oznacza, że również włoski i hiszpański) itd.
mobis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 23:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 5 razy

20 tłumaczy języków

Post autor: mobis »

Alef pisze:Ja to narysowałem i wyszło mi, że dwie osoby są poza diagramem Venna, a to oznacza, że nie znają żadnego z wymienionych języków.

Wskazówka narysuj diagram Venna z 3 zbiorami i zacznij od wstawienia 3 kropek w sam środek tego diagramu - oznacza to, że 3 osoby znają 3 języki.

Następnie tam gdzie zbiór odpowiadający językowi włoskiemu i hiszpańskiemu przecinają się wstaw 4 kropki, gdyż 7 osób zna włoski i hiszpański (nie można zapominać, że już 3 osoby znają wszystkie 3 języki co oznacza, że również włoski i hiszpański) itd.

Przedstawiam zdjęcie z tego co robiłem wcześniej, po prawej zacząłem pisać według Twoich wskazówek, ale zobaczyłem że mi wychodzi to samo. Popatrz na to co napisałem i gdzie jest błąd. Z rysunku niby mi się wszystkie liczby zgadzają, ale nie widzę gdzie są te dwie osoby które nie znają żadnego języka.



EDIT: chyba już wiem, dodałem wszystkie kropki i wyszło że ich jest 18, czyli brakuje właśnie tych dwóch. hmmm
A ktoś by napisał na zbiorach obliczenie jak powinno wyglądać?
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

20 tłumaczy języków

Post autor: Alef »

Wydaje mi się, że to jest poprawna i "oficjalna" droga rozwiązywania tych zadań.

Nie wiem, czy ktoś napisze Ci tu coś innego...
ODPOWIEDZ