egzamin z dyskretnej

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
izabelka161
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lublin
Podziękował: 13 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: izabelka161 »

no tak, liczba słów kończących się na jest \(\displaystyle{ a_{n-2}}\) , a kończących się na b jest \(\displaystyle{ a_{n-1}}\)
i mam z tego wzór typu Fibonacciego, ale teraz mam to udowodnić indukcyjnie, czyli mam wziąć za pierwszy wyraz 1 a za drugi 2?
royas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 363
Rejestracja: 24 sie 2012, o 09:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cieszyn
Pomógł: 80 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: royas »

A ile masz ciągów jednoelementowych, a ile dwuelementowych spełniających warunki?
izabelka161
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lublin
Podziękował: 13 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: izabelka161 »

Jednoelementowych mam 2, bo a i b, a dwuelementowych ab, bb, ba, o ile liczy się kolejność. Czyli mam z tego rozumieć, że \(\displaystyle{ a_{1}}\) = 2, a \(\displaystyle{ a_{2}}\)=3 ?
royas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 363
Rejestracja: 24 sie 2012, o 09:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cieszyn
Pomógł: 80 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: royas »

W zadaniu jest pytanie o ciągi czy o zbiory? Zatem kolejność się liczy czy nie?
Acha i przeszłaś z języka ciągów 01 do języka słów ab, na egzaminie staraj się tego unikać, a przynajmniej nie zostawiaj tego bez wyjaśnienia.
izabelka161
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lublin
Podziękował: 13 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: izabelka161 »

wiem, pomieszałam z tym a,b i 0,1 bo dlatego że miałam dwie treści tego zadania.
Czyli kolejność trzeba uwzględnić, bo to są ciągi, dziękuje

Mam jeszcze takie zadanie: Do turnieju szachowego zgłosiło się 40 graczy. Turniej będzie rozgrywany systemem każdy z każdym. Ile będzie rozegranych partii? A na ile sposobów można turniej rozpocząć? (zakładamy że na początku rozgrywa się równolegle możliwie największą liczbę partii)

Wiem że turniej można rozpocząć na tyle sposobów \(\displaystyle{ {40 \choose 2}}\)
Ale co z drugim pytaniem, jak na niego odpowiedzieć?
TMac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 8 lut 2012, o 10:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 7 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: TMac »

Skoro 40 graczy to każdy rozegra 39 spotkań. Po zsumowaniu po wszystkich graczach wyjdzie \(\displaystyle{ 40 \cdot 39}\), ale każdą partię liczymy dwukrotnie (bo np. pojedynek 1 vs. 2 liczymy przy zawodniku 1. i przy 2.), więc trzeba jeszcze wynik podzielić przez 2. Zatem ostatecznie mamy \(\displaystyle{ \frac{40 \cdot 39}{2}}\).
Z tym rozpoczęciem to niestety błędna odpowiedź. \(\displaystyle{ {40 \choose 2}}\) - tak wybierzesz tylko jedną parę, która będzie grała w 1. kolejce - ale co z doborem do siebie pozostałych 38 zawodników?
izabelka161
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lublin
Podziękował: 13 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: izabelka161 »

aaaha, czyli tutaj trzeba skorzystać z nieuporządkowanego podziału zbioru\(\displaystyle{ \frac{ {40 \choose 2,2,2...2} }{20!}}\) = \(\displaystyle{ \frac{40!}{ (2!)^{20} *20!}}\)

Dobrze myślę? Bo mamy 20 rozegrań, spośród 40 osób, po 2 osoby.

-- 10 wrz 2012, o 10:18 --

A tutaj mam niby podobne zadanie, które z pozoru powinno być łatwiejsze, ale nie wiem jak je zrobić

Na ile sposobów może pani ustawić w pary na spacer 30 przedszkolaków ?

Czy tutaj trzeba zastosować permutacje z powtórzeniami?
TMac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 8 lut 2012, o 10:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 7 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: TMac »

Poprzednie poprawiłaś dobrze.
Co do przedszkolaków to zauważ, że to zadanie różni się tym, że tutaj ma znaczenie która w kolejce jest dana para, a przy szachach nie miało. Musisz zatem spojrzeć co w poprzednim zadaniu, a konkretnie w tym zapisie \(\displaystyle{ \frac{40!}{ (2!)^{20} *20!}}\) odpowiadało za zniwelowanie istotności kolejności par (hmmm... to chyba nie jest do końca poprawnie gramatycznie ) i przy przedszkolakach tego nie wstawiać.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2012, o 00:45 przez TMac, łącznie zmieniany 1 raz.
izabelka161
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lublin
Podziękował: 13 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: izabelka161 »

czyli nie potrzebne jest w mianowniku to 20! ? oczywiście jeśli biorąc pod uwagę wzór do szachów.
TMac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 8 lut 2012, o 10:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 7 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: TMac »

Tak.
izabelka161
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lublin
Podziękował: 13 razy

egzamin z dyskretnej

Post autor: izabelka161 »

dziękuje, dziękuje Czekamy na wyniki egzaminu -- 12 wrz 2012, o 17:33 --Yeeeah ! zdane dziękuje za pomoc koledzy! Trzymajcie się
ODPOWIEDZ