Problem z dwumianem

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
neron0308
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 30 sty 2010, o 12:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 27 razy

Problem z dwumianem

Post autor: neron0308 »

Poproszę o jakieś wskazówki w rozwiązaniu poniższych zadań.
1) Na płaszczyźnie dane jest n punktów położonych tak, że żadne trzy punkty nie leżą na jednej prostej. Ile różnych prostych można poprowadzić poprzez te punkty?
2) W rozwinięciu dwumianu \(\displaystyle{ ( \sqrt{1+x}- \sqrt{1-x}) ^{n}}\) współczynnik przy trzecim wyrazie wynosi 28. Znaleźć środkowy wyraz rozwinięcia.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2012, o 09:04 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
AloneAngel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 630
Rejestracja: 19 mar 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 176 razy

Problem z dwumianem

Post autor: AloneAngel »

Nie jestem pewien, czy mój tok rozumowania jest dobry, najwyżej ktoś mnie poprawi.

Prostą wyznaczają dwa punkty, a więc te \(\displaystyle{ n}\) punktów można połączyć z \(\displaystyle{ n - 1}\) pozostałymi punktami. Skoro jest \(\displaystyle{ n}\) możliwości wybrania pierwszego punktu, to drugi można wybrać na \(\displaystyle{ n - 1}\) sposobów.

A więc ilość takich połączeń wynosi: \(\displaystyle{ n \cdot (n-1)}\)

Ale skoro odcinek wyznaczają dwa punkty, to każde połączenie jest liczone podwójnie. A więc ostatecznie otrzymujemy: \(\displaystyle{ \frac{n(n-1)}{2}}\) prostych.

@Edit:

Tutaj też jest to zadanie:
205706.htm
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Problem z dwumianem

Post autor: Ponewor »

Alone Angel tok jest dobry. Tylko właśnie \(\displaystyle{ {n\choose 2}= \frac{n \cdot (n-1)}{2}}\).

2) Danek12 jaki jest wzór na współczynnik przy \(\displaystyle{ k-tym}\) wyrazie rozwinięcia?
neron0308
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 30 sty 2010, o 12:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 27 razy

Problem z dwumianem

Post autor: neron0308 »

Wzoru nie znam, ale już sobie poradziłem.
Otóż: \(\displaystyle{ {n \choose 2} = 28}\) i z tego obliczyłem \(\displaystyle{ n=8}\) i znając wykładnik potęgi wiedziałem który wyraz jest środkowy i otrzymałem: \(\displaystyle{ {8 \choose 4} ( \sqrt{1+x} ) ^{4} ( \sqrt{1-x} ) ^{4}}\). Ostatecznie środkowy wyraz rozwinięcia to \(\displaystyle{ 70(x ^{2} - 1) ^{2}}\)
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Problem z dwumianem

Post autor: Ponewor »

A no właśnie o to mi chodziło. Wzór na współczynnik przy \(\displaystyle{ k-tym}\) to \(\displaystyle{ {n \choose k-1}}\). Więc wzór znałeś nie wiedząc co to jest.
ODPOWIEDZ