Rachunek różnicowy

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
sophiemarceau
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 15 maja 2012, o 17:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 14 razy

Rachunek różnicowy

Post autor: sophiemarceau »

Cześć, mam do policzenia za pomocą rachunku różnicowego następującą funkcję:

\(\displaystyle{ f(x)= \sum^{x}_{i=0} i^2}\)

Dla trzeciegu rzędu, tj. \(\displaystyle{ \Delta^{3}f(x)}\)

Znalazłem podpowiedź na stronie


jednak nie wiem dlaczego w drugim "kroku", gdy zaczynamy liczyć \(\displaystyle{ \Delta^{2}f(x)}\) obliczone wcześniej \(\displaystyle{ \Delta f(x)}\) jest równe \(\displaystyle{ x^2}\) a nie jak wcześniej obliczono \(\displaystyle{ (x+1)^{2}}\).

Natomiast taka wartość została wyliczona nagle dla \(\displaystyle{ \Delta f(x+1)}\), z czego by wynikało że jest to równe \(\displaystyle{ \Delta f(x)}\) co nie jest prawdą, dziwne.

Czy ktoś może mi to wytłumaczyć ?
Ostatnio zmieniony 27 maja 2012, o 23:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rachunek różnicowy

Post autor: Jan Kraszewski »

sophiemarceau pisze:jednak nie wiem dlaczego w drugim "kroku", gdy zaczynamy liczyć \(\displaystyle{ \Delta^{2}f(x)}\) obliczone wcześniej \(\displaystyle{ \Delta f(x)}\) jest równe \(\displaystyle{ x^2}\) a nie jak wcześniej obliczono \(\displaystyle{ (x+1)^{2}}\).
Bo mają błąd w tej linijce. Nawiasem mówiąc, w tabelce poniżej już się nie pomylili...

JK
sophiemarceau
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 15 maja 2012, o 17:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 14 razy

Rachunek różnicowy

Post autor: sophiemarceau »

Uhhh... czyli jednak się nie myliłam. A jaki powinien być wynik poprawny ?

Czyli prawidłowy wynik to \(\displaystyle{ 2x+3}\), skąd to dokładnie im wyszło ?

Rozpisałam sobie w drugim przypadku tak:

\(\displaystyle{ \Delta^2f(x)=\Delta(\Delta f)(x)=f(x+2)-2f(x+1)+f(x)}\) i jakoś mi nie wychodzi tak jak im...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rachunek różnicowy

Post autor: Jan Kraszewski »

sophiemarceau pisze:Czyli prawidłowy wynik to \(\displaystyle{ 2x+3}\), skąd to dokładnie im wyszło ?
Tak, to prawidłowy wynik (możesz to sprawdzić z tabelką poniżej).
sophiemarceau pisze:Rozpisałam sobie w drugim przypadku tak:

\(\displaystyle{ \Delta^2f(x)=\Delta(\Delta f)(x)=f(x+2)-2f(x+1)+f(x)}\) i jakoś mi nie wychodzi tak jak im...
W którym drugim przypadku?

JK
sophiemarceau
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 15 maja 2012, o 17:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 14 razy

Rachunek różnicowy

Post autor: sophiemarceau »

W drugim przypadku miałam na myśli jak liczymy "deltę" z "delty", czyli jak podstawiamy do pierwszej delty jeszcze jedną. I mamy \(\displaystyle{ \Delta^2}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rachunek różnicowy

Post autor: Jan Kraszewski »

sophiemarceau pisze:Rozpisałam sobie w drugim przypadku tak:

\(\displaystyle{ \Delta^2f(x)=\Delta(\Delta f)(x)=f(x+2)-2f(x+1)+f(x)}\) i jakoś mi nie wychodzi tak jak im...
A co Ci nie wychodzi? Metoda, którą wybrałaś, nie jest najwygodniejsza, ale poprawna. Wygodniej byłoby zrobić to tak, jak robią to na tej stronie.

JK
ODPOWIEDZ