Matematyka dyskretna - rekurencja

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Paylinka07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 27 kwie 2012, o 09:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: Paylinka07 »

Czy ktoś mógłby mi pomóc w tych dwóch zadaniach? Nie wiem jak mam się do tego zabrać:(

1)Każdy chory człowiek zaraża dziennie dwie nowe osoby, po czym po \(\displaystyle{ 3}\) dniach zdrowieje, w chwili "zero" jest jeden chory człowiek. Niech \(\displaystyle{ C(n)}\) oznacza liczbę chorych ludzi po \(\displaystyle{ n}\) dniach. Podać rekurencyjna definicję ciągu \(\displaystyle{ C(n).}\)

2)Mamy gruby krążek sera i wykonujemy \(\displaystyle{ n}\) \(\displaystyle{ (n \ge 0)}\) cięć ( różnym cięciom odpowiadają różne płaszczyzny w przestrzenie) chcemy otrzymać w ten sposób jak najwięcej kawałków sera.
a) czy opłaca się nam kroić równolegle?
b)Na ile maksymalnie kawałków rozpadnie się ser przy \(\displaystyle{ 4}\) cięciach?
c) wyznacz \(\displaystyle{ P(n)-}\)maksymalną liczbę kawałków, powstających po \(\displaystyle{ n}\) cięciach?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, o 09:44 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Stosuj LaTeX-a do zapisu wyrażeń matematycznych.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: octahedron »

\(\displaystyle{ 1)\\
C_1=3\\
C_2=9\\
C_3=26\\
C_n=3C_{n-1}-C_{n-3}\\}\)
sympatia17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 8 sty 2012, o 12:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 3 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: sympatia17 »

jak wyznaczyć \(\displaystyle{ P_{n}}\) w 2c?
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: adambak »

\(\displaystyle{ P_0=1; \ P_1=2; \ P_2=4; \ P_3=7;}\) widać, że \(\displaystyle{ P_n=P_{n-1}+n \Rightarrow P_n=1+\frac{n(n+1)}{2}}\) i ma to swoje kombinatoryczne uzasadnienie. Aby zmaksymalizować liczbę obszarów każdą nową prostą prowadzimy tak aby przecinała każdą już istniejącą prostą w punkcie który jeszcze nie jest punktem przecięcia żadnych prostych (stąd dodanie \(\displaystyle{ n}\)-tej prostej powoduje zwiększenie liczby obszarów o \(\displaystyle{ n}\)).
alekksis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: P.

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: alekksis »

A co z zadaniem nr 2? Ma ktoś jakiś pomysł?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: norwimaj »

octahedron pisze:\(\displaystyle{ C_n=3C_{n-1}-C_{n-3}\\}\)
Czy masz jakieś uzasadnienie dla tej rekurencji? Moim zdaniem jest fałszywa, bo po śmierci pierwszego chorego liczba chorych powinna być zawsze parzysta, a wg Twojego wzoru \(\displaystyle{ C_4}\) nie jest. Przypomina mi się podobny błąd: 248134.htm#p932289
alekksis pisze:A co z zadaniem nr 2? Ma ktoś jakiś pomysł?
adambak już prawie wyczerpał temat, tylko że rozważył przypadek płaski. Jak dobrze to zrozumiesz, to uogólnisz na przypadek sera ciętego płaszczyznami.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: octahedron »

norwimaj pisze:Czy masz jakieś uzasadnienie dla tej rekurencji?
Każdy chory zaraża trzech następnych, a zarażeni trzy dni wcześniej zdrowieją. Dlaczego uważasz, że liczba chorych musi być parzysta?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: norwimaj »

\(\displaystyle{ C_{n-3}}\) nie jest liczbą tych, którzy się zarazili trzy dni wcześniej, tylko liczbą wszystkich, którzy trzy dni wcześniej byli chorzy.

Nie licząc pierwszego chorego, wszyscy kolejni występują w parach. W parach się zarażają i w tych samych parach zdrowieją (wcześniej błędnie napisałem że umierają). Dlatego począwszy od \(\displaystyle{ C_3}\), wszystkie kolejne wyrazy powinny być parzyste.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: octahedron »

norwimaj pisze:\(\displaystyle{ C_{n-3}}\) nie jest liczbą tych, którzy się zarazili trzy dni wcześniej, tylko liczbą wszystkich, którzy trzy dni wcześniej byli chorzy
Racja, powinno być:

\(\displaystyle{ C_n=3C_{n-1}-(C_{n-3}-C_{n-4})}\)

Poza tym oczywiście każdy zaraża dwóch, a nie trzech nowych, jak napisałem wyżej, i wtedy faktycznie można ich połączyć w pary.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: norwimaj »

\(\displaystyle{ C_{n-3}-C_{n-4}}\) też nie jest liczbą tych, którzy się zarazili trzy dni wcześniej. Jest to liczba tych, którzy się zarazili trzy dni wcześniej, pomniejszona o liczbę tych, którzy wtedy wyzdrowieli.

-- 11 maja 2012, o 23:08 --

Co powiesz na taką zależność?

\(\displaystyle{ C_n=2(C_{n-1}+C_{n-2}+C_{n-3})}\) dla \(\displaystyle{ n\ge3}\).
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: octahedron »

Oj, w kółko robię ten sam błąd. A wzór pasuje. Po trzech dniach pozostaną tylko ci chorzy, którzy zarazili się w ciągu tych trzech dni.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: norwimaj »

A ktoś potrafi udowodnić bezpośrednio wzór, który napisałem? Ja potrafię tylko w taki sposób, że wprowadzam drugi ciąg \(\displaystyle{ B_n}\) - liczba tych, którzy zachorowali w chwili \(\displaystyle{ n}\). Wtedy \(\displaystyle{ B_n=2(B_{n-1}+B_{n-2}+B_{n-3})}\) dla \(\displaystyle{ n\ge1}\). Po dodaniu trzech takich równości otrzymujemy szukany wzór.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: octahedron »

A tak jak ja piszę jest źle? Bo myślę tak: wszyscy, którzy są chorzy w dniu \(\displaystyle{ n}\), w \(\displaystyle{ n+3}\) będą już zdrowi. Pozostaną tylko nowo zarażeni w ciągu tych \(\displaystyle{ 3}\) dni, a każdego dnia przybywa ich dwa razy tyle, ile było chorych dnia poprzedniego.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Matematyka dyskretna - rekurencja

Post autor: norwimaj »

Może tak być. Dla mnie to było za trudne do wymyślenia.
ODPOWIEDZ