Liczby pierwsze i funkcja Euler'a

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
olgalagowska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 28 paź 2010, o 13:05
Płeć: Kobieta
Podziękował: 8 razy

Liczby pierwsze i funkcja Euler'a

Post autor: olgalagowska »

Pokaz, ze jesli \(\displaystyle{ p}\) jest liczba pierwsza i \(\displaystyle{ m}\) jest liczba calkowita dodatnia, wtedy liczba calkowita \(\displaystyle{ x}\) w przedziale \(\displaystyle{ 1 \le x \le p^m}\) nie jest wzglednie pierwsza do \(\displaystyle{ p^m}\) tylko i wylacznie jesli jest wielokrotnoscia \(\displaystyle{ p}\). Wydedukuje, ze \(\displaystyle{ \Phi (p^m)=p^m-p^{m-1}}\)
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

Liczby pierwsze i funkcja Euler'a

Post autor: Adifek »

\(\displaystyle{ \Leftarrow}\)
Jeśli \(\displaystyle{ x=np}\), to oczywiste, bo \(\displaystyle{ p^{m}}\) oraz \(\displaystyle{ x}\) dzielą się przez \(\displaystyle{ p}\), więc nie są względnie pierwsze.


\(\displaystyle{ \Rightarrow}\)
Niech \(\displaystyle{ x}\) oraz \(\displaystyle{ p^{m}}\) nie będą względnie pierwsze. Istnieje więc taka liczba pierwsza, że występuje w rozkładach an czynniki pierwsze obu tych liczb. Ale jedyną liczbą pierwszą dzielącą \(\displaystyle{ p^{m}}\) jest \(\displaystyle{ p}\). Stąd tą liczba musi być \(\displaystyle{ p}\). Zatem \(\displaystyle{ x}\) dzieli się przez \(\displaystyle{ p}\) (bo występuje ona w jego rozkładzie na czynniki pierwsze), a stąd \(\displaystyle{ x=np}\) dla pewnego \(\displaystyle{ n}\) naturalnego dodatniego.
ODPOWIEDZ