Głębokość drzewa.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
MmadA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2012, o 16:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: .pl
Podziękował: 1 raz

Głębokość drzewa.

Post autor: MmadA »

Analizuję algorytm merge sort. W algorytmie tym jako dane wejściowe mamy dany pewien ciąg liczb długości n. Ciąg ten jest dzielony rekurencyjnie na pół do momentu gdy podciąg będzie składał się z pojedyńczego elementu. W wyniku takiego działania dostajemy drzewo o pewnej głębokości. Dla przykładu:



Głębokość takiego drzewa jak mi wiadomo wynosi \(\displaystyle{ log_{2}(n)}\). W jaki sposób wyprowadzić to \(\displaystyle{ log_{2}(n)}\)? Chciałbym policzyć jaka będzie głębokość drzewa gdybym dzielił ten ciąg liczb nie na dwie ale na większą ilość części. Jak się zabrać za takie obliczenia?

PS, jeśli pomyliłem podforum to przepraszam. Nie wiem gdzie bliżej temu problemowi, czy tutaj czy np. do ciągów.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2012, o 20:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Głębokość drzewa.

Post autor: bartek118 »

Logarytm bierze się stąd, że długość tego ciągu dzieli się ciągle przez dwa. Więc wysokość jest równa tyle, ile razy możemy dzielić przez dwa aż do otrzymania jedynki, a to właśnie "definicja" logarytmu. Jakbyś dzielił na \(\displaystyle{ k}\) części, to będzie to \(\displaystyle{ \log_{k} n}\)
MmadA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2012, o 16:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: .pl
Podziękował: 1 raz

Głębokość drzewa.

Post autor: MmadA »

Dzięki za odpowiedź, chyba wszystko jasne.
ODPOWIEDZ