Ile jest liczb 10 cyfrowych

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
macieq44
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 22 paź 2009, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Ile jest liczb 10 cyfrowych

Post autor: macieq44 »

Witam mam do rozwiązania zadania, które nie do końca potrafię rozwiązać

Zad. 1
Ile jest liczby naturalnych, 10-cyfrowych, w których nie występują ciągi 3-cyfrowe tych samych cyfr?

Zad. 2
Ile jest liczb naturalnych, co najwyżej 9-cyfrowych, w których nie występują ciągi 4-cyfrowe tych samych cyfr?

Jeśli chodzi o zadanie nr 2, to w nim na pewno bym użył zależności rekurencyjnej. Tylko tutaj tkwi problem, bo aby tę zależność napisać, najpierw trzeba umieć zrobić zadanie nr 1.

Prosiłbym o pomoc i wytłumaczenie, jeśli można

pozdrawiam -- 20 mar 2012, o 15:59 --Naprawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc?
Alosha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 25 paź 2009, o 13:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Ile jest liczb 10 cyfrowych

Post autor: Alosha »

czy ciągi 3-cyfrowe, tzn 3 cyfry jedna za drugą?
tracer69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 21 kwie 2010, o 15:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Pomógł: 1 raz

Ile jest liczb 10 cyfrowych

Post autor: tracer69 »

Dokładnie nie wiem jak to zrobić, ale może podsunę moje spostrzeżenia co do tego zadania, na początku ile jest liczb 10-cyfrowych ?-policz, póżniej jakie mogą być ciągi 3-cyfrowe z tych samych cyfr-{0,0,0},{1,1,1}...,{9,9,9}-10 takich ciągów, póżniej na ile sposobów można wstawić taki ciąg do liczby 10-cyfrowej-na 8 sposobób każdy czyli takich ciągów których 'nie chcemy' będzie 80 i te 80 trzeba odjąc od liczby wszystkich liczb 10-cyfrowych, tak chyba by to wyglądało jak coś żle to niech ktoś mnie poprawi
Alosha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 25 paź 2009, o 13:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Ile jest liczb 10 cyfrowych

Post autor: Alosha »

tracer69, myślałam podobnie, ale czegoś chyba nie uwzględniłeś.
Z tego, co mi się wydaje, trzeba także uwzględnić to, że możemy mieć sytuację {4,4,4,4}, {4,4,4,4,4}... i je też trzeba wykluczyć.
ODPOWIEDZ