Kombinacje z ilością możliwości pracowników

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
csiak14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 maja 2009, o 19:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Kombinacje z ilością możliwości pracowników

Post autor: csiak14 »

W pewnym przedsiębiorstwie do trzech różnych działów (oznaczonych literami A,B,C) przyjęto trzynastu pracowników, o podobnych kwalifikacjach. W dziale A jest siedem równorzędnych stanowisk, w dziale B jest cztery,a w dziale C tylko dwa równorzędne stanowiska. Oblicz ile jest różnych możliwości zatrudnienia trzynastu pracowników na tych stanowiskach.


Kompletnie nie wiem jak to zrobić, według mnie treść jest niesprecyzowana, jeśli się mylę to bardzo naprawdę bardzo bym prosił o jakieś WSKAZÓWKI do rozwiązania, z góry dziękuje
Awatar użytkownika
izaizaiza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 17:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 9 razy

Kombinacje z ilością możliwości pracowników

Post autor: izaizaiza »

Na moje oko równorzędne = nierozróżnialne
csiak14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 maja 2009, o 19:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Kombinacje z ilością możliwości pracowników

Post autor: csiak14 »

czyli na pierwsze stanowisko A mogę wybrać 7 osób z 13 na \(\displaystyle{ {13 \choose 7}}\)sposobów i mogę wybrać na stanowisko B 4 osoby z 13 na \(\displaystyle{ {13 \choose 4}}\) sposobów i mogę wybrać na stanowisko C 2 osoby z 13 na \(\displaystyle{ {13 \choose 2}}\) sposobów. Czyli wszystkich możliwości będzie \(\displaystyle{ {13 \choose 7}* {13 \choose 4}* {13 \choose 2}}\) ???
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Kombinacje z ilością możliwości pracowników

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

Nie bardzo. Jak wybierzesz siedem osób z trzynastu do pracy w dziale A, to zostanie Ci sześć osób. Z tych sześciu osób wybierasz cztery do działu B. Pozostałe dwie osoby trafiają do działu C.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2012, o 18:49 przez mat_61, łącznie zmieniany 1 raz.
csiak14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 maja 2009, o 19:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Kombinacje z ilością możliwości pracowników

Post autor: csiak14 »

zatem będzie tak: \(\displaystyle{ {13 \choose 7}* {6 \choose 4} * {2 \choose 2}}\) ???
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Kombinacje z ilością możliwości pracowników

Post autor: mat_61 »

Oczywiście (pomijając, że znak mnożenia to nie gwiazdka tylko cdot).

Zadanie polega na podziale tych osób na trzy rozróżnialne grupy. Jeżeli chcesz, to więcej o podziale zbioru na rozróżnialne lub nierozróżnialne, równoliczne lub nierównoliczne podzbiory możesz poczytać tutaj: https://www.matematyka.pl/230511.htm?hil ... ne%20grupy

Po ewentualnym przeczytaniu zauważysz, że prostszy zapis rozwiązania takiego zadania, to:

\(\displaystyle{ \frac{13!}{7! \cdot 4! \cdot 2!}}\)
ODPOWIEDZ