Kombinacje z n-elementami, trzy pary z n osób

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Browning0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 2 lis 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 82 razy

Kombinacje z n-elementami, trzy pary z n osób

Post autor: Browning0 »

Witajcie wielcy matematycy! Mam pewne zadanko, którego rozwiązanie znalezione w necie nie jest dobre... Będę wdzięczny za pomoc

Mianowicie:
Na ile sposobów można zestawić 3 pary spośród n osób?

I znalezione rozwiązanie:
\(\displaystyle{ \frac{{n \choose 6} \cdot {6 \choose 2} \cdot {4 \choose 2}}{3!}}\)

O ile licznik rozumiem całkowicie, o tyle zastanawia mnie skąd wziął się mianownik? Czy chodzi tutaj o to że gdyby nie mianownik to wybór osób, nazwijmy je, ABCDEF, byłby równoznaczny z wyborem np. ACBDEF i musimy to uwzględnić? Jeżeli tak to dlaczego akurat dzieląc przez \(\displaystyle{ 3!}\)?

I teraz zastanawiałem się nad innym rozwiązaniem:
1) Wybieramy 2 osoby z n osób.
2) Wybieramy 2 osoby z n-2 osób.
3) Wybieramy 2 osoby z n-4 osób.

Tylko no właśnie "wzorek" ten nie uwzględnia powtórzeń. Zauważyłem jednak że moja propozycja przypomina trochę rozwiązanie, bo:

\(\displaystyle{ {n \choose 2} \cdot {n-2 \choose 2} \cdot {n-4 \choose 2}={n \choose 6} \cdot {6 \choose 2} \cdot {4 \choose 2}}\)

więc domyślam się że muszę jeszcze wszystko podzielić przez \(\displaystyle{ 3!}\). No ale znowu, dlaczego?
ODPOWIEDZ