Problem Józefowa Flawiusza

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
mata12354
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 maja 2011, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lublin

Problem Józefowa Flawiusza

Post autor: mata12354 »

Witam wszystkich mój problem dotyczy wzoru Juzefowa Flawiusza który wraz z 40 innymi był otoczony przez Rzymian w jaskini. Powstańcy od pojmania woleli samobójstwo dlatego też zdecydowali się utworzyć krąg i zabijać co trzecią osobę, aż zostanie tylko jedna, która popełni samobójstwo. Flawiusz chcąc uniknąć śmierci wyliczył, w którym miejscu powinien stanąć. Ustawił się na miejscu 16., dzięki czemu pozostał, jako przedostatnia osoba, przy życiu. Następnie, wraz z osobą z numerem 31., oddał się w ręce Rzymian i przeżył.

I właśnie chciałbym dowiedziec się jaki wzór jest na wyliczenie ostatniego żywego nigdzie nie mogę go znaleźć (a napewno jest bo ten juzefów go wymyslił chyba... ) dlatego proszę o podanie mi tego wzoru.
Z góry dziękuję
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Problem Józefowa Flawiusza

Post autor: »

Zajrzyj do książki Matematyka konkretna.

Q.
mata12354
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 maja 2011, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lublin

Problem Józefowa Flawiusza

Post autor: mata12354 »

nie ma . a czy nie możecie mi podać tego wzoru?????
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Problem Józefowa Flawiusza

Post autor: »

Sprawdziłem - jest w Bibliotece Głównej UMCS.

Jak już się przejdziesz do biblioteki i przeczytasz pierwszy rozdział tej książki, to sam się przekonasz, że podanie "tego wzoru" to nie taka prosta sprawa.

Q.
ODPOWIEDZ