Drzewo BST - ilość konfiguracji

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
priorytet26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2012, o 12:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Drzewo BST - ilość konfiguracji

Post autor: priorytet26 »

Witam.

Macie pomysł jak oszacować ile może być różnych konfiguracji drzewa BST zbudowanego z 5 różnych liczb?
Wygląd drzewa zależy od kolejności wprowadzania, więc można utworzyć 5! różnych wariancji wprowadzanego ciągu, ale są takie konfiguracje np. dla dwóch ostatnich elementów bedacymi liściami tego samego rodzica że nie ma znaczenia który liść pierwszy wprowadzimy. Tak wiec drzew będzie napewno mniej niż 5!

Pomóżcie mi oszacować prawidłowa wartość.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Drzewo BST - ilość konfiguracji

Post autor: adambak »

to nie jest takie proste chyba..
\(\displaystyle{ P(n)}\) - ilość drzew BST o \(\displaystyle{ n}\) elementach..
\(\displaystyle{ P(0)=1}\) (bo puste drzewo), \(\displaystyle{ P(1)=1}\)
\(\displaystyle{ P(n)= \sum_{k=1}^{n} P(k-1)P(n-k)}\), a do szacowania się przydadzą liczby Catalana.. tych drzew będzie wykładniczo dużo.

-- 12 lut 2012, o 16:18 --

teraz ciut wyjaśnienia.. mamy elementy: \(\displaystyle{ a_1<...<a_n}\) do rozmieszczenia na drzewie BST.. wiadomo, że odwiedzając wierzchołki tego drzewa metodą inorder kolejność będzie własnie taka (kolejno indeksy jeśli przyjmiemy to co wyżej napisałem).. wobec tego jeśli \(\displaystyle{ a_k}\) jest korzeniem drzewa to w jego lewym poddrzewie mamy elementy \(\displaystyle{ a_1,...,a_{k-1}}\), a elementy w jego prawym poddrzewie to: \(\displaystyle{ a_{k+1},...,a_n}\).. wobec tego jeśli \(\displaystyle{ a_k}\) jest korzeniem drzewa i mamy \(\displaystyle{ n}\) elementów w drzewie to ilość tych drzew BST to iloczyn liczby drzew BST jaką możemy utworzyć z elementów w lewym poddrzewie i liczby drzew BST jaką możemy utworzyć z elementów w prawym poddrzewie..

teraz ten wzór chyba powinien być bardziej jasny..
abc666

Drzewo BST - ilość konfiguracji

Post autor: abc666 »

adambak pisze:a do szacowania się przydadzą liczby Catalana.. tych drzew będzie wykładniczo dużo.
To będą właśnie liczby Catalana
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Drzewo BST - ilość konfiguracji

Post autor: adambak »

no racja
bo ja wyszedłem od konstrukcji tego mojego wzorku i potem dopiero z nimi go skojarzyłem..
ODPOWIEDZ