Jak rozwiązać równanie różniczkowe.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
misuninia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 7 lut 2012, o 11:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Jak rozwiązać równanie różniczkowe.

Post autor: misuninia »

nom tak \(\displaystyle{ 2^{1} \cdot 2 ^{n} =2 ^{n+1}}\)
Nom troszkę coś tam łapie ciekawe jak będzie z innymi przykładami

A mam takie pytanie może wiesz jak rozwiązać to zadanie
https://www.matematyka.pl/287116.htm-- 17 lut 2012, o 11:14 --Mam jeszcze takie pytanie Rozwiązanie ogólne zawsze będzie wyglądało tak:

misuninia2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2012, o 11:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: w-wa

Jak rozwiązać równanie różniczkowe.

Post autor: misuninia2 »

Mam jeszcze takie pytanie Rozwiązanie ogólne zawsze będzie wyglądało tak:
szw1710

Jak rozwiązać równanie różniczkowe.

Post autor: szw1710 »

Nie zawsze. Zależy to od równania charakterystycznego. Otóż mamy rekurencję jednorodną postaci

\(\displaystyle{ ax_{n+2}+bx_{n+1}+cx_n=0}\)

z równaniem charakterystycznym

\(\displaystyle{ ar^2+br+c=0.}\)

o wyróżniku \(\displaystyle{ \Delta=b^2-4ac.}\)
  1. Jeśli \(\displaystyle{ \Delta>0}\) oraz \(\displaystyle{ r_1,r_2}\) są różnymi pierwiastkami rzeczywistymi tego równania, to jest jak piszesz, czyli rozwiązanie ogólne ma postać

    \(\displaystyle{ x_n=c_1r_1^n+c_2r_2^n\,.}\)
  2. Jeśli \(\displaystyle{ \Delta=0}\) i \(\displaystyle{ r_0}\) jest rzeczywistym pierwiastkiem dwukrotnym równania charakterystycznego, to rozwiązanie ogólne ma postać

    \(\displaystyle{ x_n=c_1r_0^n+c_2\cdot nr_0^n=(c_1+c_2n)r_0^n\,.}\)
  3. Jeśli \(\displaystyle{ \Delta<0}\), to równanie charakterystyczne nie ma pierwiastków rzeczywistych, ale ma dwa wzajemnie sprzężone pierwiastki zespolone \(\displaystyle{ r_{1,2}=\alpha\pm\beta i.}\) Wtedy rozwiązanie ogólne ma postać

    W powyższych dwóch przypadkach jest analogia z równaniem różniczkowym liniowym drugiego rzędu o stałych współczynnikach. W przypadku 3. nie mogę się podjąć odpowiedzialnego napisania postaci ogólnej rozwiązania równania rekurencyjnego. Proszę Kolegów o uzupełnienie.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2012, o 12:20 przez szw1710, łącznie zmieniany 5 razy.
abc666

Jak rozwiązać równanie różniczkowe.

Post autor: abc666 »

Niekoniecznie. Jeśli masz równanie drugiego rzędu to jeśli dostaniemy dwa różne pierwiastki (niekoniecznie rzeczywiste) to będzie to taka postać, natomiast jeśli dostaniemy pierwiastek dwukrotny to postacią ogólną będzie

\(\displaystyle{ a_{n}=c_1\cdot n \cdot x_{0}^n+c_{2}\cdot x_{0}^n}\)
lub inaczej
\(\displaystyle{ a_{n}=(c_{1}n+c_{2})x_{0}^{n}}\)

Ogólniej jeśli mamy równanie wyższego rzędu to pierwiastek \(\displaystyle{ x}\) \(\displaystyle{ k}\)-krotny wnosi do postaci ogólnej składnik postaci

\(\displaystyle{ W(n)\cdot x^{n}}\)
gdzie \(\displaystyle{ W(n)}\) jest wielomianem stopnia \(\displaystyle{ k-1}\) tj.:
\(\displaystyle{ W(n)=c_{k-1}n^{k-1}+c_{k-2}n^{k-2}+...+c_{0}}\)
ODPOWIEDZ