Rachunek prawdopodobieństwa>kombinatoryka

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
gramsk1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2011, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole

Rachunek prawdopodobieństwa>kombinatoryka

Post autor: gramsk1 »

Ile jest liczb czterocyfrowych, w których cyfrą setek lub cyfrą jedności jest 7. Będę wdzięczny za rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, o 12:39 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Rachunek prawdopodobieństwa>kombinatoryka

Post autor: Lbubsazob »

A wiadomo, czy cyfry mogą się powtarzać, czy nie?
gramsk1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2011, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole

Rachunek prawdopodobieństwa>kombinatoryka

Post autor: gramsk1 »

jeżeli nie jest napisane że nie mogą się powtarzać to znaczy że mogą, tak twierdzi nasza nauczycielka Ma wyjść 1710.Tylko nie wiem jak to wyszło dlatego proszę o wskazówki. I przepraszam że w złym dziale
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Rachunek prawdopodobieństwa>kombinatoryka

Post autor: Lbubsazob »

Nie wiem jakim cudem wychodzi 1710.

Załóżmy, że mogą się powtarzać.
Jeżeli cyfrą setek jest \(\displaystyle{ 7}\), masz liczby postaci:
\(\displaystyle{ * 7 **}\)
Na pierwszym miejscu może stać \(\displaystyle{ 1,2,3,4,5,6,7,8,9}\), na trzecim i czwartym jeszcze może być 0, więc możliwości jest \(\displaystyle{ 9 \cdot 10 \cdot 10=900}\). Tak samo, jeśli \(\displaystyle{ 7}\) jest cyfrą jedności.

A jeśli nie mogą się powtarzać, pierwszą cyfrę można wybrać na \(\displaystyle{ 8}\) sposobów, bo odpada nam \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 7}\). Pozostałe dwie losujemy na \(\displaystyle{ V_2^8}\), bo odpadają dwie cyfry, ale dochodzi jeszcze \(\displaystyle{ 0}\). Razem \(\displaystyle{ 8 \cdot V_8^2=448}\). Jeżeli cyfra jedności to 7, to liczysz tak samo.
gramsk1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2011, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole

Rachunek prawdopodobieństwa>kombinatoryka

Post autor: gramsk1 »

1710 podał autor książki mi wyszło tak jak tobie i właśnie nie wiedziałem czy ja źle robie czy autor się myli. ALe thx wielkie
ODPOWIEDZ